توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / موسسه علامه مصباح باید سکولار باشد!

موسسه علامه مصباح باید سکولار باشد!

حسن محمدی

حسن محمدی

«نقدی بر امتداد خط اعتدال در ژورنالیسم حوزوی توسط فرید مدرسی‌های معمم»

سایت مباحثات طی یادداشتی تحت عنوان «چه کسی رئیس موسسه امام خمینی(ره) خواهد شد؟» روایتی تحریف‌آمیز از روند تحولات موسسه امام خمینی(ره) بیان کرده و نهایتا اتخاذ رویه سکولار را به این موسسه توصیه کرده است.

مباحثات، ضمن تقسیم اساتید موسسه به دو گروه «علمی» و «سیاسی»، ورود موسسه به مسائل سیاسی را آفت اصلی این موسسه و عامل سقوط این مرکز علمی تفسیر می‌کند و می‌نویسد: «به نظر می رسد آنچه که در سالهای گذشته بیش از هرچیز منجر به تضعیف این مؤسسه گردیده تبدیل شدن جریان سیاسی این مرکز به ویترین مؤسسه و غفلت از معرفی و تقویت بخش‌ها و شخصیت‌های علمی این مرکز شده است.»

پیش‌فرض سایت اعتدالی مباحثات آنست که ورود طلاب و اساتید به عرصه سیاسی، مخالف شان علمی ایشان است؛ چنین مفروضی دقیقا همان جمله پاکروان، رئیس ساواک است که به امام خمینی(ره) گفت سیاست یعنی پدرسوختگی و بهتر است شما در آن دخالت نکنید!

مباحثات پس از روایت تحریف‌ آمیز و سکولار از گذشته موسسه، توصیه‌‌ای دستوری برای آینده این موسسه ارائه کرده و می‌نویسد: «باید دید ریاست بعدی این موسسه چه اولویت‌هایی برای خود تعریف خواهد کرد. قطعا بازگشت به اهداف اصلی موسسه یعنی تربیت طلاب متخصص در علوم انسانی باهدف پاسخگوئی به شبهات و عقائد انحرافی اولویت نخست این موسسه باید باشد. هدفی که در ۱۵ سال اخیر بخاطر ورود برخی از اعضای آن به تشکیل جناح‌های سیاسی کمتر مورد توجه قرار گرفته‌است»

مباحثات در بخش پایانی این یادداشت بدون اشاره به منبع خاصی و صرفا بر اساس خیال و گمانه از آیت‌ﷲ عباس کعبی و سیداحمد رهنمائی به عنوان گزینه‌های ریاست موسسه سخن گفته است هرچند وزن آیت الله رجبی را بالاتر از این دو بزرگوار تحلیل کرده است.

 • در بررسی این یادداشت سه نکته قابل طرح است.
 1. آیا علامه مصباح تنها از سال ۸۸ وارد مسائل سیاسی شد؟ مبارزات سال ۴۲ استاد با رژیم پهلوی، مقابله با جریان التقاط و چپ‌گرا، نقد رویکرد دولت خاتمی و..، هیچکدام مساله سیاسی نیستند؟ چرا مباحثات، تحریف علامه مصباح را در دستور کار قرارداده است؟
 2. دوگانه علمی سیاسی، حکایت از نگرش سکولار این سایت به عرصه علم و سیاست دارد. در این نگرش اگر شخص دانشمندی مانند دکتر نبویان یا آقاتهرانی وارد مسائل سیاسی شود، مرتکب امر اشتباهی شده‌اند! بنابراین اساتید موسسه باید در کنج عزلت نشسته و تحصیل علم کنند و سیاست پدرسوخته را به ما آشنایان به سیاست بسپارند!
 3. سایت مباحثات فاقد شأنیت ورود به فضاسازی رسانه‌ای جهت تعیین ریاست موسسه است و ضروری است تا از تلاش برای تفرقه افکنی میان بزرگان موسسه دست بردارد. تلاش‌های این سایت اعتدالی در تضعیف جایگاه آیت الله رجبی که سالها قائم مقام آیت الله مصباح بوده است، ره به جایی نخواهد برد.

سوال جدی اینست که طرح مطالب خیالی که منشا واقعی ندارد، چه سنخیتی با ماموریت حرفه‌ای یک رسانه دارد؟ منبع این گمانه سازی ها کجاست؟ چه کسی از آقایان کعبی و رهنمایی به عنوان گزینه‌های ریاست بر موسسه نام برده است؟

مباحثات اگر بنای ورود به پرونده‌های مهم و جنجالی دارد، می‌تواند به افشای خط فتنه گران ۸۸ بپردازد که برخی از اعضای تحریریه این سایت در جرگه آن قماش بوده‌اند و هنوز هم سایت شخصی شان فیلتر است! بررسی پرونده باند مخوف مهدی هاشمی قاتل نیز برای مصون ماندن از انحراف فکری و برای فاصله‌گذاری با کانون های فتنه‌گری مانند بیت منتظری مفید است.

تفرقه بیانداز و حکومت کن / سکولاریسم حوزوی

۶ دیدگاه

 1. سلام علیکم
  متاسفانه روایت اولیه از متن کاملا نادرست و وارونه انجام شده‌است.
  آنچه که در مطلب عنوان شده ورود موسسه امام خمینی به عنوان یک سازمان به تشکیل حزب است و این‌همانی موسسه امام خمینی با حزب پایداری است نه فعالیت سیاسی اعضای موسسه به عنوان فردی. در هیچ جای متن نیز فعالیت فردی مدنظر نبوده و هرحا نقدی وارد شده‌است ورود سازمانی است.

  اتفاقا اوج شکوفائی موسسه امام خمینی در دهه هفتاد بویژه در مقابله با جریان‌های انحرافی پس از دوم خرداد عنوان شده‌است. پس متن ناظر به سکولار شدن موسسه نمی‌باشد.
  در یادداشت قبلی درباره گزارش زندگی آیت الله مصباح نیز تمام تلاش این بود که سابقه انقلابی ایشان کاملا تبیین شود و حتی به شبهات در این باره پاسخ داده‌شود.
  متن کامل یادداشت در این آدرس قابل مشاهده است
  http://mobahesat.ir/23257

  بخشی از متن:
  می توان ادوار تاریخی این مرکز را پس از این مرحله به دو دوره تقسیم کرد:

  دوره اول را می توان تا قبل از سال۸۴ دانست که رویکرداصلی مؤسسه در حوزه علمی و مقابله با جریانات روشنفکری بود که به موفقیت‌های مهمی نیز دست یافت وارمغان آن تعداد قابل توجهی نشریه علمی پژوهشی و پژوهش های نظری بود .کارکرد اصلی این مرکزبه جهت گفتمان، مقابله با سایر گفتمان‌های علمی زاویه‌دار با مبانی دینی و اسلامی بودند.

  دوره دوم پس از ۸۴ و با ورود و حمایت‌های این مرکز از محمود احمدی‌نژاد شروع شد. دوره‌ای که مؤسسه کمتر درگیر جریانات فکری مقابل بوده و جریانات سیاسی نیز بدان اضافه شدند که در نهایت با افول و زاویه گرفتن آقای احمدی‌نژاد ، مؤسسه وارد فضای جدیدی شد. مؤسسه پس از این دوره نتوانست مرجعیت علمی که در دهه هشتاد داشت را احیاء کند و ویترین اصلی این مرکز لایه‌هایی از عناصر سیاسی این مرکز شدند که در جریان سیاسی جبهه پایداری فعال بودند. با شروع انتخابات ۹۲ و حمایت‌های همه‌جانبه آیت‌ﷲ مصباح از لنکرانی ، این‌همانی مؤسسه امام خمینی(ره) و جبهه پایداری بیشترقوت گرفت.

  چنانجه نویسنده متن آمادگی داسته باشد به صورت حضوری و مشروح در این زمینه و نقدهایی که به سایت مباحثات دارند گفت‌وگو نمائیم.
  با تشکر
  مدیریت سایت مباحثات

 2. سید مرتضی رضوی

  برای قضاوت در مورد این یادداشت ابتدا باید سایت مباحثات و خط فکری آن را بشناسیم

  درباره سایت مباحثات و خصوصا رویکرد و نویسندگان آن بیشتر بنویسید. اگر بتوانید گزارش تحلیلی و مستندی در خصوص پشت صحنه و عوامل این سایت خصوصا ارتباط آن با جریانات اعتدالی تهیه کنیدخوب است

 3. جواد حق شناس

  آقای مباحثات عزیز شاگردان علامه مصباح هرگز موسسه امام را مستقیم وارد فعالیت های سیاسی عملیاتی نکردند بلکه در موسسه امام درس سیاست خواندند و درس سیاست دادن و برای سیاست ورزی عملیاتی جبهه پایداری را تاسیس نمودند و همه میدانند که اساسا جبهه پایداری غیر از موسسه امام است هرچند شاگران علامه آن را تاسیس کرده باشند و علامه مصباح ان را حمایت کرده باشد.
  با اطلاع و برای مثال عرض می کنم هرگز جبهه پایداری ذره ای موسسه امام را محمل کارهای خود قرار نداده است به گونه ای که مثلا از امکانات یا بودجه موسسه برای فعالیت های سیاسی خود استفاده کند

  • جبهه پایداری همون موسسه ای ها هستند دیگه مگر قبلا نشریه پرتو سخن رو همین آقای روانبخش اینها تریبون مواضع سیاسی موسسه نکرده بودند

 4. محمدصادق حسن‌پور

  من هم مطلب مباحثات را خواندن هم مطلب پیرو را به نظرم هردو سایت و یا هر دو نویسنده یک پیشینه‌ای از هم دارند و الان هم دارند برخورد جناحی می‌کنند! البته گرچه شروع کننده مباحثات بوده ولی کاش پیرو به سعه صدر بیشتری جواب می‌داد تا موضع حقش درست منتقل می‌شد

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.