توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / مصباح شدی که راه را گم نکنیم

مصباح شدی که راه را گم نکنیم

آقای حوزوی

علی احمدی مهر

علامه مصباح که حقا در طول حیات مصباحی برای معرفی و نشان دادن حق و پالایش ناخالصی‌ها بودند، رحلتشان نیز همچون دوران حیاتشان مایه شناخت افراد و راه‌های انحرافی است.

چشم تیزبین حوزویان انقلابی مصادیقی از این انحرافات را در این ایام به چشم دیده که نمونه‌ای از آن را ذکر می‌کنیم. سایت مباحثات که اخیرا پایگاه حوزوی و اجتماعی بسیار ضعیف ‌شده‌ای دارد، ساعتی بعد از ارتحال مرحوم علامه یادداشتی طولانی به همین مناسبت منتشر کرد.

مأموریت این متن به ظاهر زندگینامه و یا شاید تکریم و معرفی شخصیت آن چراغ هدایت و شناساندن برخی ابعاد وجودی ایشان بود. در نگاه ابتدائی هم انگار همین مسیر درحال پیگیری است. مواردی همچون اشاره و توضیح بخش‌هایی از زندگانی و ویژگی‌های خانوادگی و معرفی زندگی حوزوی، علمی و مبارزاتی این فقید مجاهد.

لکن در اواخر متن طی یک حرکت زشت رسانه‌ای به زنده کردن و احیای گسل اختلاف سلیقه دو نفر از علمای انقلابی و مجاهدین طراز اول انقلاب اسلامی پرداخته…

گرچه صحت و اعتبار آن مصاحبه منقول از مرحوم آیت‌الله یزدی و سوالات مهندسی شده‌ای که از ایشان پرسیده شده جای بررسی جدی‌ دارد اما ظاهراً نویسنده این نوشتار سخنی از مرحوم آیت الله یزدی در مورد شخصیت یا منش علامه نیافته که بخش قابل توجهی از نوشته خود را به نقل از اختلاف سلیقه این دو شخصیت جلیل‌القدر اختصاص داده!

به راستی چرا این چنین تاریخ را دستمایه استفاده‌های جناحی خود قرار می‌دهند؟!

از بین این همه سخنان علمای بزرگی همچون مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی و آیت‌الله یزدی درباره علامه مصباح و یا همراهی‌های این اعزه در مبارزات و بعد از انقلاب و یا تعابیری این‌چنین از حضرت علامه که فرمود: حضرت آیت الله یزدی هم از لحاظ فقاهت، هم از لحاظ آشنایی با مسائل سیاسی روز، هم از لحاظ جرأت عمل و نگران نبودن از ضررهایی که در مسیر انجام وظیفه پیش می‌آید، از نادرترین افراد هستند.”

فقط ماجرای همان اختلاف سلیقه به چشمتان آمد که آن را برجسته کنید؟! اختلاف سلیقه‌ای که فقط خود شما فریاد کننده آن هستید…

“توصیه جدی ما پرهیز از تحریف وقایع و تاریخ است…”

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.