توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / چرا بسیج مستضعفین؟

چرا بسیج مستضعفین؟


ابوالفضل بیکی

ابوالفضل بیکی

بین این همه اسم چرا بسیج مستضعفین؟ مگر اسم دیگری پیدا نمیشد؟ بسیج ملی چه اشکالی داشت؟ اصلا میگفتیم بسیج شیعیان، چه اصراری هست بر بسیج مستضعفین؟ در جواب باید گفت که اگر منطق حضرت امام(ره) را درک نکنیم، نه تنها حقیقت این پدیده‌ها را نمی‌فهمیم بلکه ممکن است آنها را به ضد خود تبدیل کنیم.

مگر هدف انقلاب اسلامی فقط ایران بود که به بسیج‌مان بگوییم بسیج ملی، و مگر جنگ ما با برادران اهل تسنن بود تا بسیج‌مان بشود بسیج شیعیان. وقتی جنگ حق و باطل از منظر حضرت امام با جنگ استضعاف و استکبار، جنگ فقر و غنا و جنگ پا برهنه‌ها و مرفهین بی ‌درد تعریف می‌شود، بسیج دفاعی عقیدتی او نیز می‌شود بسیج مستضعفین علیه جبهه مستکبرین.

این بسیج در نگاه امام، مرز و جغرافیا نمی‌شناسد و در هر منطقه‌ای از جهان، مستکبری با هر دین و مذهبی باشد، در مقابل او باید بسیجی از مستضعفان شکل بگیرد.

به تعبیر حضرت امام: «من امیدوارم که این بسیج عمومی اسلامی، الگو برای تمام مستضعفین جهان و ملت های مسلمان عالم باشد و قرن پانزدهم، قرنِ (جایگزینی توحید به جای شرک و عدل به جای ظلم باشد.) ای مستضعفان جهان! به پا خیزید و خود را از چنگال ستمگران جنایتکار نجات دهید. و ای مسلمانان غیرتمند اقطار عالم! از خواب غفلت برخیزید و اسلام و کشورهای اسلامی را از دست استعمارگران و وابستگان به آنان رهائی بخشید.» [۱]

بنابراین در منطق امام، بسیج مستضعفین برای رسیدن به هدف نهایی خود که ظهور حضرت حجت است سه مرحله پیدا میکند. مرحله اول مربوط به ایران است که باید برای سایر کشورها الگو شود. مرحله دوم مربوط به جهان اسلام و مرحله سوم مربوط به مستضعفان جهان است. بطوری که با قیام مستضعفان جهان ظهور مهدی موعود رقم خواهد خورد.

امام خمینی در اینباره می‌فرمایند: «انقلاب اسلامی ایران در سطح جهان در حال گسترش است و انشاءالله با گسترش آن قدرت های شیطانی به انزوا کشیده خواهند شد و حکومت مستضعفان بر پا و زمینه برای حکومت جهانی مهدی آخر الزمان(عج) مهیا خواهد شد.» [۲]

اما تا زمانی که بسیج مستضعفینِ ایران برای سایر کشورها الگو نشود و خودش را با اسلام ناب که همان اسلام خصم ظالم و عون مظلوم، اسلام عقیده و جهاد و اسلام علم و معرفت است معرفی نکند، دو مرحله بعد شکل نخواهد گرفت.

به تعبیر حضرت امام: «حوزه علمیه و دانشگاه باید چهارچوب های اصیل اسلام ناب محمدی را در اختیار تمامی اعضاء بسیج قرار دهند. باید بسیجیان جهان اسلام در فکر ایجاد حکومت بزرگ اسلامی باشند و این شدنی است، چرا که بسیج تنها منحصر به ایران اسلامی نیست، باید هسته های مقاومت را در تمامی جهان به وجود آورد.» [۳]

اگر در تعابیر رهبر معظم انقلاب، تمدن اسلامی زمینه ساز ظهور است، در نگاه امام خمینی(ره) بسیج بزرگ اسلام و تشکیل دولت اسلامی با جمهوری‌های آزاد و مستقل (وصیت نامه امام) و به تبع آن قیام مستضعفان جهان، زمینه ساز ظهور حضرت حجت می‌باشد. اگر چه در تعبیر تفاوت است اما حقیقت هر دو یکی است.

امید است که حوزه علمیه و دانشگاه با اندیشه ورزی در جهت اندیشه اسلام ناب، بسیج مستضعفان را به عنوان الگو معرفی کرده و زمینه ظهور حضرت حجت را فراهم کند.


  • ابوالفضل بیکی
  1. (۵۸/۱۲/۰۱)
  2. (۶۰/۸/۱۲)
  3. (۶۷/۹/۰۲)

یک دیدگاه

  1. اصلا از این زاویه نگاه نکرده بودم.
    بسییار عالییی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.