توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / جامعه / ای کانادا ای مرز پر گهر

ای کانادا ای مرز پر گهر


طلاب انقلابی

مصطفی احمدی

چه پر سر و صدا ایران ایران گفتن و چه بی سر و صدا پشت به ایران کردن.
رامبد جوان، مجری ثروتمند و شاد چندی پیش شب های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، به بهانه اکران فیلم جدیدش به نام قانون مورفی، و البته تصادفا در ایام پایانی بارداری همسرش به کانادا سفر می کند.
انتشار عکس همسر جوان، با پوششی زننده و وقیحانه حکایت از نوع نگاه ولنگار و بی تعصب رامبد به مسئله حجاب و ارزش شخصیت والای انسان در پس پرده عفاف دارد.
تخصصا معطوف به نقد فیلم کمدی او، آن هم با موضوعی کلیشه ای و ریتمی خسته کننده نمی شویم، اما جای تعجب اینجاست که یک مجری، بدبختانه با آن همه تاثیر گذاری در سطح جامعه، اینگونه به گفته های خود در این چند سال پشت می کند و به بهانه ی خوشبختی فرزندش با تابعیت کشوری بیگانه، از ایرانی بودن خود اظهار پشیمانی می کند.
او عملا با این کار، ایران را کشوری مناسب برای سعادت ندانسته و تابعیت ایران و ایرانی بودن را در خور دخترش نمی بیند.
شهرت بدون ظرفیت اینگونه مساله ساز می شود که به زعم یک عده ساده لوح، ایران را شایسته ماندن و تبعیت نمی داند.
عجیب تر از همه اینکه اکثر متوهمان و خودشیفتگانی که، غرب را محور پیشرفت و سعادت می بینند، در ایران عزیز رشد کرده اند و متاسفانه با سیاست های غلط الگوسازی از سلبریتی ها، محبوبیت یافته اند.
این اتفاقات خیلی دور از انتظار بعضی سلبریتی های منفعت پرست نیست، اما آنچه انتظار نمی رود رخوت و بی تفاوتی رسانه ی ملی است که در این رخدادها می بایست موضعی برتر داشته و برخورد در خور شان داشته باشد.
در مجموع به چند نکته اشاره می کنم.
اول اینکه لزومی ندارد، یک نفر به عنوان سردمدار طنز و اجرای برنامه های پر بیننده، دارای چنان پایگاهی شود که هر نوع عمل او دارای بازتابی گسترده بوده و برخی آنها را الگوی خود بدانند. ( اصلاح برخی سیاست های صدا و سیمای ملی)
در حقیقت می توان با تربیت نیروهای متعهد و متخصص و یا حتی تقسیم کار بین مجریان و هنرپیشگان، موجب سرشکن شدن محبوبیت افسار گسیخته بعضی سلبریتی های مساله ساز شد.
ثانیا مردم ما باید به این درک و فهم برسند که لزوما هرکسی که ثروت زیاد، صدای خوب و یا ظاهری جذاب دارد، شایسته الگو شدن نیست. شایسته کشور ما نیست که یک هنر پیشه، قریب به شش میلیون فالوور داشته باشد و میانگین سن شرکت کنندگان در مساجد، به چهل یا پنجاه سال برسد.
به امید روزی که الگوی واقعی، ظهور کند و ان شاء الله آن روز خیلی دیر نیست.


  • مصطفی احمدی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.