توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / اندیشه / هیات و مردم سالاری دینی

هیات و مردم سالاری دینی


طلاب انقلابی

علی مهدیان

این پرسش را در فضای هیات داری زیاد شنیده اید که برای شکل دادن به یک هیات خوب باید چه کنیم. مهمترین رکن هیات کدام است که با تغییر آن کل هیات تغییر میکند و رشد میکند؟

برخی هیات خوب را با دعوت از سخنران خوب یا مداح خوب شکل میدهند. اینها معتقدند اگر ما سخنران معروف و موثر دعوت کنیم یا مداح اسمی و مشهور دعوت کنیم با تبلیغ خوب میتوانیم هیات ایده آل را شکل دهیم. اثر این روش چیست؟

هیاتهای سخنران محور یا مداح محور که میتوان آن را “هیات منبری محور” نام گذاشت، موتور اصلیشان در روی منبر است نه پای منبر. شرکت کننده ها در این هیاتها با هم کاری ندارند بلکه همه به خاطر سخنران یا مداح میایند. اگر مداح یا سخنران مشهور نیاید علم هیات خواهد خوابید.

مداح و سخنران مشهور چه بسا پول زیادی هم بخواهند، بانیان هیات چون محور را منبری میدانند حاضرند آن پول را هم بدهند. اتصالات ولایی هیاتی ها با هم خیلی ملاحظه نمیشود. خصوصا هیاتهای جدید در فضای رسانه ای امروز که اساسا تبدیل شده اند به یک محل تجمع بزرگ حول مشهورها.

شهرت چه بسا با رسانه ها ساخته شود نه اینکه لزوما در یک فرایند مردمی شکل بگیرد. کسانی که مرجعیت در هیاتها دارند شاید لزوما صلاحیت هم نداشته باشند. اما از همه مهمتر هیات از آن هویت هیاتی خارج میشود و تبدیل به یک همایش یا کنفرانس و یا چیزی شبیه آن میشود.

سبک دیگر هیات را باید “هیات پامنبری محور” قلمداد کرد این هیاتها درشان مداح تربیت میشود. سخنرانی را انتخاب میکنند که جمع میپسندد. اساسا اول جمع شکل میگیرد بعد به روی منبر فکر میکنند. سبک سنتی تر هیاتها چنین بوده. هیات در بستری از رفاقتها و محبتها در فامیل و محله و شهر و امثالهم شکل میگرفته. این هیاتها هم ممکن است دچار آفتهای انحراف یا از هم پاشیدگی به دلیل اختلاف و امثالهم شوند ولی قطعا از طرح قبلی موفقتر و طبیعی تر و معنوی ترند. هیاتهای قدیمی چنین بودند.

یکی از توصیه های مهم رهبری به هیاتهایی مثل رزمندگان این بود که مراقب باشند هیات، بالا به پایین نشود. “هیات منبری محور” چنین آفتی را راحت خواهد داشت. آدمهای متمول یا ساختارهای حاکمیتی راحت آن ها را در دست میگیرند اما هیات سبک دوم قطعا مردمی اداره میشود و حال و هوایش نیز بر اساس محبت و رفاقت حول اهل بیت شکل میگیرد.

اما بهترین سبک هیات آن است که موتور تغییر هیات در پای منبر باشد و البته توجه به هدایت هیات توسط سخنران یا مداح خوب هم دغدغه هیاتیها شده باشد در واقع هیاتی که پای منبر درش اصل است، اگر رشد کند هدایت های روی منبر را هم جدی میگیرد.

کاش میشد جریانی در کشور همین هیاتهای خانوادگی و هیاتهای محله ای و هیاتهای خودجوش را بیشتر مطرح میکرد و در رسانه ها به عنوان الگوی درست هیات معرفی میکردند. امروز با شهرت گرفتن مداحها یا سخنرانهایی که فقط به دلیل کار رسانه ای شهرت گرفته اند و در معرض دید هستند و محور شده اند.

هیاتها در حال ضربه خوردنند. چرا که کسانی که لزوما آدمهای ویژه ای نیستند یک سری آدم معمولی با خطاهای عادی هستند اینها نماد شده اند. خطاهای اینها بیشتر از حد عادی به چشم میاید. حال آنکه وقتی کار دست پای منبری باشد چنین کاریزماهای کاذبی هم شکل نخواهد گرفت. و آن خطاها نیز مهم جلوه نمیکند و ضربه کمتری به هیاتها میزند.

سبک مردمسالاری دینی را به عنوان یک روش حکومتی در این بستر میتوان فهمید. مردمسالاری دینی یعنی موتور حرکت و قدرت در مردم است مردمی که رشد یافته اند و حاکمیت و ولایت و هدایت جامعه را به حاکم الهی سپرده اند. مدل امام محوری که در پس ذهن خیلی ها از سبک دینی سیاست شکل گرفته است یک مدل منحرف پیش از اسلامی است که با دستورات روشن دین که درش کلکم راع و کلکم مسوول بستر حرکت را سامان میدهد نمیسازد. من فکر میکنم هیات دارهای قدیمی خوب میتوانند سبک سیاسی مردمسالاری دینی را به مردم توضیح دهند و برای مردم تصویر کنند.


  • علی مهدیان

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.