توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / نبرد در جبهه فرهنگی با شمشیر خیالی و دست خالی

نبرد در جبهه فرهنگی با شمشیر خیالی و دست خالی


طلاب انقلابی

نویسنده: حوزوی

این سخن تقریبا به یک کلیشه مضحک مبدل شده است؛ «باید فرهنگ سازی و کار فرهنگی کرد»!

این کلیشه امروز مرتب دهان به دهان می شود؛ همه اقشار و طوایف و تبارها از سیاسیون و مدیران گرفته تا راهبرد نویسان و اندیشمندان و ….
دامنه کاربرد این اسم اعظم و کیمیای معظم٬ اغلب موضوعات٬ از اعتیاد٬ رانندگی٬ قاچاق٬ نزاع خیابانی٬ حقوق های نجومی٬ حجاب٬ کیفیت کار و کالا٬ و .‌‌… همه را شامل است!

احاله به کار فرهنگی اولا مسئولیت در لحظه را از گوینده سلب می کند و او را از پاسخگویی می رهاند٬ ثانیا از او چهره ای خیرخواه و بلند نظر نمایش می دهد٬ از همه مهم تر٬ بار را می اندازد روی دوش متولیان فرهنگ و اخلاق و تربیت٬ و در رأس همه٬ روحانیت و حوزه های علمیه.

حالا وقتی که همه نواقص موجود به نحوی به فرهنگ سازی و بعد هم به کم کاری حوزویان نسبت داده شود٬ آنها که طبیعتا و ذاتا باید مشکلات و نارسایی ها را فریاد بزنند٬ خود در مقام متهم و مسئول قرار می گیرند!

جالب آنکه کسی نمی گوید که در هندسه مدیریت فرهنگی کشور٬ حوزه علمیه چه جایگاهی دارد؟ در موضوع توزیع امکانات و بودجه فرهنگی٬ در تصویب قوانین و آیین نامه ها٬ در تدوین متون درسی (از مهد تا دانشگاه)٬ و …. چه کسی برای متولیان فرهنگی تره خورد می کند؟!

از همه مهم تر آنکه پیوستگی و نظام وارگی فرهنگ و سیاست و اقتصاد و …. نادیده گرفته شده است.
وقتی که تلویزیون ایران فقط به استفاده ویترینی از روحانیت اکتفا می کند٬ و در مضامین برنامه ها هرگز حاضر به کم ترین حرف شنوی نیست٬ وقتی که بخشی از اقتصاد و منافع دولتها وابسته به تراکم فروشی و تسهیل بی رویه دسترسی همه سنین به اینترنت است٬ وقتی که موسم انتخابات ها فرهنگ به مذبح مطامع زودگذر سیاسی می رود٬ وقتی دولتها محرمانه و مخفیانه به امضا و اجرای سندهای فرهنگی تهیه شده در خارج از ایران دست میزنند و …. واقعا متولیان فرهنگی با کدام پشتوانه و ابزار و انگیزه وارد میدان فرهنگ شوند؟!

پی افزود
در ایام تبلیغی٬ روحانیون در همه موضوعات و مشکلات باید پاسخگو باشند. و میزان توانایی در این عرصه٬ در تناسب مستقیم با عمق تاثیرگذاری فرهنگی تبلیغی ایشان است.


  • حسن شهیدانی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.