توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / اندیشه / کتاب / آذرخش کربلا / بررسی تحلیلی قیام عاشورا

کتاب / آذرخش کربلا / بررسی تحلیلی قیام عاشورا


 کتاب آذرخش کربلا


کتاب آذرخش کربلا

عنوان کتاب : آذرخش کربلا
پاسخ به شبهاتی پیرامون بزرگداشت قیام عاشورا
مولف : آیت الله محمدتقی مصباح یزدی
ناشر: انتشارات موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی قدس سره
تعداد صفحات : ۳۳۶
نوع جلد: شومیز
ابعاد کتاب :۱۴٫۵*۲۱٫۵ سانتیمتر

این کتاب مجموعه سخنرانیهای استاد محمدتقی مصباح یزدی است که در محرم ۱۴۲۱ در حسینیه شهدا قم ایراد شده است.

ایشان این سخنرانی ها را در محرم ۱۴۲۱ ایراد کرده، یعنی در اوج دورانی که تریبون‌های رسمی و غیر رسمی دولت در مورد مذهب، اهل بیت، امام حسین(ع) و انقلاب و اسلامی به تبلیغات منفی می‌پرداختند و شبهات نظری فراوانی برای انزوای دین و اکاذیبی برای تقبیح چهره مراجع و روحانیت مطرح می‌کردند.

مطالب این کتاب حاصل نگارش دوازده جلسه سخنرانى حضرت استاد می باشد که به قرار ذیل است:
در جلسات اول و دوم با عنوان «شبهاتى پیرامون عاشورا و بزرگ داشت آن» استاد به این شبهات پاسخ می گویند: علت گرامیداشت عاشورا بعد از گذشت بیش از هزار و چهارصد سال چیست؟ چرا عزادارى می کنیم، آیا بهتر نیست به جاى عزادارى از جلسات بحث و گفت وگو بهره ببریم؟ چرا باید دشمنان امام حسین(علیه السلام) را لعن کرد؟
در جلسات سوم، چهارم، پنجم و ششم، استاد درباره زمینه هاى قیام عاشورا بحث کرده اند. برخى مطالب اصلى این بحث عبارت اند از: پیشینه تاریخى واقعه عاشورا؛ عوامل انحراف جامعه اسلامى؛ دقت على(علیه السلام) در اجراى حدود و احکام الهى، زمینه ساز حقد و کینه دنیاطلبان؛ روش هاى به کارگیرى عوامل انحراف از سوى معاویه؛ علل انفعال جامعه در برابر فعالیت هاى معاویه؛ راه هاى مقابله با عوامل انحراف در جامعه.
در جلسات هفتم و هشتم از هدف قیام عاشورا سخن گفته اند که موضوعات این جلسات از این قرارند: اصلاح مفاسد به منزله هدف اصلى امام حسین(علیه السلام)، مفهوم اصلاح و اصلاحات، تأثیر نظام ارزشى در مفهوم اصلاح، اصلاح مطلوب از دیدگاه قرآن، امر به معروف و نهى از منکر به منزله هدف دیگر قیام عاشورا، اهمیت امر به معروف و نهى از منکر و عاقبت ترک آن.
در جلسات نهم و دهم، بحث پایانى جلسه هشتم، یعنى امر به معروف و نهى از منکر، ادامه مى یابد و مباحثى مانند گستره امر به معروف و نهى از منکر به صورت عام و خاص، گستره معناى جهاد، مصادیق امر به معروف و نهى از منکر به معناى عام (تعلیم جاهل، تذکر و موعظه، برخورد اجتماعى با توطئه ها، مقابله با تهاجم فرهنگى و جهاد در راه خدا) مطرح مى گردد.
در جلسه یازدهم بحث در زمینه «وظیفه حکومت و مردم در شرایط حاضر» است. استاد وظیفه حکومت و جامعه را در زمینه آموزش احکام و مسائل اسلامى و مقابله با توطئه هاى دشمنان تبیین مى کنند، و با برشمردن علل فراموش شدن فریضه امر به معروف و نهى از منکر، در پایان، ایجاد تشکّل هاى اسلامى براى انجام فعالیت هاى اجتماعى را به منزله راهکارى عملى در شرایط حاضر پیشنهاد مى کنند.
در جلسه دوازدهم، موضوع امر به معروف و نهى از منکر در قرآن، بررسى مى شود. در این زمینه موضوعاتی هم چون معناى اصطلاحى امر به معروف و نهى از منکر، مراتب امر به معروف و نهى از منکر، احساس مسئولیت در قبال دیگران و دلیل تعبیر منافقان در مقابل مؤمنان در زبان قرآن کریم، مطرح مى شود.
این کتاب به همت مؤسسه فرهنگى نور به زبان ترکى آذرى ترجمه و در سال ۲۰۰۳ در ۲۸۸ صفحه و با شمارگان ۶۰۰۰ نسخه چاپ و منتشر شده است. هم چنین کتاب مزبور با عنوان «بارقه من سماء کربلا» توسط حجت الاسلام والمسلمین محمدعبدالمنعم الخاقانی به زبان عربی ترجمه و توسط انتشارات دارالتعارف للمطبوعات بیروت منتشر شده است.
این مجموعه مشتمل بر ده فصل است: ۱٫ پاسخ به شبهاتی پیرامون بزرگداشت و قیام عاشورا ۲٫ اهمیت بزرگداشت قیام عاشورا ۳٫ پیشینه تاریخ قیام عاشورا ۴٫ انحراف جامعه در عصر امام حسین(ع) ۵٫ ریشه یابی واقعه عاشورا ۶٫ اهداف قیام عاشورا ۷٫ مفهوم و مصداق امر به معروف و نهی از منکر ۸٫ وظایف حکومت و مردم در شرایط حاضر ۹٫ امر به معروف و نهی از منکر در قرآن ۱۰٫ درسهایی از نهضت عاشورا

کاش می‌شد مسائل موجود در این کتاب را اول هر جلسه هیئت‌ها مداح‌ها و سخنران‌ها به خودشان یادآوری می‌کردند.

در سایتی به عنوان توضیح این کتاب درج شده بود: “این اثر، مجموعه چند سخنرانی استاد مصباح یزدی، در تحلیل قیام عاشورا و بیان اهداف امام حسین(ع) از اقدام علیه یزید است. نویسنده این اثر برای زدودن برخی شبهات موجود درباره بزرگداشت عاشورا و علل و زمینه‌های بروز آن و گریه و عزاداری برامام حسین(ع) مجموعه حاضر را تدوین کرده است. وی به روش تحلیلی و با استناد به آیات و احادیث، هدف امام حسین(ع) را اجرای حدود الهی و عمل به وظیفه امر به معروف و نهی از منکر دانسته و با اشاره به مندرجات برخی روزنامه‌ها، از مروجان تساهل و تسامح دینی و مردم‌سالاری که اعمال خشونت را به‌طور مطلق نفی می‌کنند، به شدت انتقاد کرده است. “


  • حسین کاوه

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.