توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / اسلام حقیقی یا اسلام مقدس مآب ها؟

اسلام حقیقی یا اسلام مقدس مآب ها؟


طلاب انقلابی

محمد هادی سمتی

“گمان نشود اسلام مثل مسیحیت‏ هست و فقط یک رابطه معنوى بین افراد و خداى تبارک و تعالى است و بس. اسلام برنامه زندگى دارد؛ اسلام برنامه حکومت دارد؛ اسلام قریب پانصد سال تقریباً یا بیشتر حکومت کرده است.”
جملات بالا بخشی از سخنرانی حضرت امام خمینی (رضوان الله علیه) بود که آبان ماه ۱۳۴۴ در نجف صورت گرفته است. [۱]
موضوع این سخنرانی تبیین وظیفه سران کشورهای اسلامى و مسئولیت علما در معرفى برنامه‏هاى اسلام‏ است.
رهبر فقید انقلاب بر این مطلب تأکید دارند که باید اسلام حقیقی به دنیا مخابره بشود تا کسی تصور نکند اسلام فقط شامل نماز و دعا و زیارت می شود بلکه سیاست هم بخشی از اسلام است.
ایشان می گویند در زمان رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و خلفاء بعد از پیامبر، مسجد مرکز سیاست اسلام بوده است.
امام راحل در بخشی دیگر می گویند مسؤلیت علماء و مراجع بسیار زیاد است و باید اسلام حقیقی را به دنیا معرفی کنند و در مقایسه با مسیحیت تأکید می کنند که آن ها انجیل دروغین را به همه دنیا رسانده اند ولی ما در محیط خودمان هم نتوانسته ایم اسلام واقعی را عرضه کنیم. ما از احکام اسلامی فقط به طهارت و خمس پرداخته ایم ولی از سیاست حرفی نمی زنیم.
معمار کبیر انقلاب تأکید دارند که باید اسلام را آن طورى که هست تبیین کرد و اسلام واقعی آن چیزی نیست که چهار تا مقدس مآبِ مفاتیح به دست فهمیده اند بلکه ما باید به دنیا بگوئیم که در تمام مسائل اجتماعی قوانین مترقى داریم و محتاج نیستیم به اینکه در قوانین به کسى دیگر مراجعه کنیم. اگر ما اسلام را آن طور که هست تشریح نکردیم باعث می شود جوانهاى ما در ایران یا در سایر کشورها با اصل اسلام آشنا نشوند و در نتیجه خواهند گفت که اسلام جز چند برنامه عبادی چیز دیگری ندارد.
علماء و روحانیون وظیفه دارند که اسلام ناب را ابلاغ کنند و امروز پرداختن به مسائل اصولی سیاست در اسلام یک ضرورت مهم برای صاحبان محراب و منبر است و نباید عمامه به سرها بین اسلام و سیاست تقابل ایجاد کنند.
تقابل بین اسلام و سیاست به خوبی در فیلم یتیم خانه ایران به تصویر کشیده شده است.
دو شخصیت روحانی در فیلم حضور دارند، یکی پیرمردی سید به نام ثقه الاسلام اصفهانی که با زیرکی و هوش بالا در سیاست دخالت دارد و در مقابلش یک شیخ با محاسن بلند و عمامه ای بزرگ که به شدت با سیاست مخالف است.
این شیخ که اتفاقا با ثقه الاسلام نسبت فامیلی هم دارد جمله ای را بر زبان می آورد که گویای حماقت و بلاهت او است.
او می گوید: “ورود روحانیت در امور پلیتیک (سیاست) حرام است ، پلیتیک را چه به نعلین و عمامه؟!”
جناب شیخ وقتی در مراسم تشییع جنازه پدر سالار خان (شخصیت اصلی فیلم) حضور پیدا می کند و گوشه ای می نشیند به محض آمدن ثقه الاسلام ، از جا بر می خیزد و می رود و می گوید من با این سید سیاسی کاری ندارم.!
یکی از طرفداران انگلیس که آن جا نشسته است وقتی این برخورد را می بیند خطاب به ثقه الاسلام می گوید انگار این فامیلتان با شما سازگاری ندارد.
سید بلافاصله به او جواب می دهد در عوض راه هردوی شما یکی است و به سفارت بریتانیا ختم می شود.!
تقابل دو شخصیت روحانی در حقیقت نمادِ تقابل اسلام ناب و اسلام آمریکایی_انگلیسی است که در زمانه حاضر نیز به خوبی قابل لمس است. وقتی بلندگوهای اسلام از تبیین همه زوایای آن شانه خالی کنند در نتیجه مردم هم به یک باور غلط می رسند و تصور می کنند که اسلام همان است که این ها می گویند.
قبلا هم در یادداشتی نوشتم که منبرها و مرثیه های عاری از سیاست در طول سالیان متمادی موجب شده است تا تعداد قابل توجهی از مردم به این باور برسند که لابد هویت هیئت و منبر و مرثیه خوانی همین است و به مرور زمان با این سبک ، انس نا شایستی پیدا کرده اند و بنابر این به محض شنیدن کلمه ای درباره سیاست که از دهان یک منبری یا مرثیه خوان خارج شود برنمی تابند و خرده می گیرند که منبر و مرثیه جای سیاست نیست و این نتیجه عملکرد ناصحیح برخی عمامه به سرها است.
رهبر فرزانه و فرهیخته انقلاب مردادماه ۱۳۹۵ در جمع امامان جماعت تهران فرمودند:
“بعضیها مسجد را از مسائل سیاسی میخواهند بکلّی برکنار بدارند. [میگویند] آقا شما وارد سیاست نشوید، کار خودتان را بکنید. کار خودتان یعنی چه؟ یعنی بیایید همان نمازتان را بخوانید و بروید؛ فقط پیشنمازی محض. این همان سکولاریسم است. سکولاریسم به معنای بی دینی نیست، سکولاریم به معنای این است که دین در غیر عمل شخصی، هیچ بُروز و ظهوری نداشته باشد.”
اسلام مقدس مآب ها دقیقا همان چیزی است که سفارت بریتانیا می خواهد.

نسأل الله منازل الشهداء


  • محمد هادی سمتی
  1. صحیفه امام، ج ‏۲ – ص:۲۹

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.