توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / جعفر شیرعلی نیا و لختی تأمل اندر عاقبت تاریخ نگاری اجاره ای

جعفر شیرعلی نیا و لختی تأمل اندر عاقبت تاریخ نگاری اجاره ای


طلاب انقلابیجعفر شیرعلی نیا که دیروز در یادداشتش تلویحا به نقد عملکرد ارشاد پرداخته و از «کجای کار بودن وزیر ارشاد در فرمان آتش به اختیار» پرسش کرده بود٬ در یادداشت امروزش تمام قامت به دفاع از وزارت ارشاد پرداخته تا معلوم شود که یادداشت دیروزش تنها و تنها یک رپرتاژ برای یادداشت امروز باشد!

اخیرا او و برخی دیگر٬ در حلقه مشاور ارشد فرهنگی دولت (که از قضا سابقه خدمت در مدارج بالای امنیتی را هم داشته) جذب شده اند و ایضا مدتی است سخنانی در مورد شیرعلی نیا مطرح شده است.

او در جلد سوم از کتاب دایره المعارف مصور (زندگی و زمانه اکبر هاشمی رفسنجانی)٬ کاملا به سمت تحلیل های سفارشی و جهت دار پیش رفت و در حقیقت سابقه پژوهشی و اعتبار تاریخ نگاری اش را خرج یک جریان سیاسی نمود.

اکنون با همه هوشمندی و پشتکار پژوهشی_تاریخی که در جعفر شیرعلی نیا سراغ داریم٬ مع الاسف او را باید در شمار «تاریخ نویسان اجاره ای» قلمداد کنیم. موضوعی که روزگاری جناب حسین دهباشی در گردابش گرفتار بود و اکنون تلاش می کند خود را اندکی بیرون برکشد و در هوای استقلال تنفس کند.

شیرعلی نیا (که از او بعنوان یکی از دهباشی های جوان یاد می شود) اکنون مشغول نگارش دانشنامه انقلاب اسلامی به سفارش مرکز تحقیقات استراتژیک و بازهم به ابتکار و هدایت حسام الدین آشناست!

برای بازکاوی میزان سوگیری شیرعلی نیا٬ و متاثر شدنش از مناسبات سیاسی٬ سخت توصیه می شوید به مطالعه روایت او از زندگانی مرحوم هاشمی رفسنجانی خصوصا در دهه آخر عمرش.


  • عبدالحسن مسلمی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.