توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / امنیت / سایه سنگین جنگ بر برجام ۲

سایه سنگین جنگ بر برجام ۲


طلاب انقلابی

احمد کریمی

از آنجایی که اصلی ترین هزینه های تحریم را عموم مردم کشور پرداخت میکنند، هر تحریم در واقعیت خود یک عملیات تروریستی در حوزه ی اقتصادی است. مانند یک انفجار یا تیر اندازی که یک حادثه تروریستی نظامی است.
حوادث تروریستی امروز تهران یادآور رفتارهای خصمانه ی دشمن در موضوع هسته ای است. همانگونه که غرب در موضوع هسته ای با تحت فشار قرار دادن کشور از طریق تحریم ها یا همان ترور اقتصادی و با تکیه بر سیاست مداران غرب گرای داخل کشور، توانست برای بر طرف کردن سایه جنگی موهوم، برجام را به جمهوری اسلامی تحمیل کند، امروز گویا در صدد است با ایجاد اهرم فشاری به نام ناامنی و ضمیمه کردن تحریم های تازه، این روش را در موضوع امنیت منطقه ای نیز تکرار کند. یعنی با تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی به وسیله ی اقدامات تروریستی او را وادار کند که برای تثبیت دوباره امنیت خود پای میز مذاکره بیاید.
نتیجه ی این اقدامات، ارتباط مستقیم با نوع واکنش عملی حسن روحانی دارد. او یا زیر بار فشارهای امنیتی برجام۲ را دنبال خواهد کرد که روش او و همفکرانش تا کنون اینگونه بوده است و یا دست از سازش و هزینه های سرسام آور مالی و اجتماعی و فرهنگی آن بر خواهد داشت. آنچه در سخنرانی ها و گفتگو ها و موضع گیری های سیاسی اتفاق خواهد افتاد قطعا روش دوم است. اما آنچه در عملکرد ایشان وجود خواهد داشت معلوم نیست که اینگونه باشد.
روحانی اگرچه در سخنرانی های خود از برجام۲ با تعابیری چون “برجام داخلی”و یا”برجام۲ برای توسعه کشور” نام برده است ولی تعیین کنندگی او در موضوع مذاکرات آتی او با غرب تقریبا هیچ است. البته اگر او گزینه ی مذاکره را انتخاب کند.
در هر حال نگارنده معتقد است غرب درحال مقدمه چینی مذاکرات آینده خود با روحانی ست.


  • احمد کریمی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.