توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / اندیشه / کتاب / جستار هایی در باب تشکل دینی

کتاب / جستار هایی در باب تشکل دینی


کتاب جستارهایی در باب تشکل دینی

کتاب جستارهایی در باب تشکل دینی

کتاب جستارهایی در باب تشکل دینی نوشته حسن مقدمی شهیدانی با نگاهی به تشکل های اسلامی در تاریخ معاصر ایران منتشر شد. این کتاب توسط دفتر نشر معارف در شهر مقدس قم با قطع رقعی و در ۲۰۸ صفحه به بازار نشر عرضه شده است  و در روز سه شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵ از زیر چاپ خارج گردید و به زودی در رشت رونمایی خواهد شد.

این کتاب در پنج فصل نگارش یافته است:

فصل اول مبانی فکری کار تشکیلاتی مورد بررسی قرار گرفته است و درباره بنیان های فکری کار تشکیلاتی در سیره معصومین و قرآن، ضرورت کار تشکیلاتی، بررسی راهکارهای تشکل از دیدگاه مرحوم آیت الله شاه آبادی، بنیان های تحزب از دیدگاه شهید آیت الله سیدمحمدباقر صدر، هویت تشکیلاتی، نقش وحدت در کار تشکیلاتی، نقش تئوری در تشکیلات و تشکیلات وسیله ای برای رساندن جامعه به سعادت بحث شده است.

فصل دوم درباره پیشینه تاریخی تشکل دینی است و سازمان وکالت به عنوان یکی از دیرپا ترین تشکل های شیعی مورد بحث قرار گرفته و سیر فعالیت سازمان وکالت از آغاز تا کنون مورد بررسی قرار گرفته است. نیز شرحی از فعالیت های شرطه الخمیس تشکیلات ویژه حکومت امیرالمومنین(ع)، نحوه جذب نیرو با نگاه سیره امام حسین (ع) در واقعه کربلا، نگاهی به نوع سازماندهی در قیام حسینی (ع) و تشکیلات داعیان اسماعیلی تشریح شده اند.

فصل سوم درباره نمونه های تشکل دینی در تاریخ معاصر است که در بخشی از آن به فعالیت های تشکیلاتی روحانیت در عرصه های آموزشی و تربیتی، اقتصادی و سیاسی پرداخته است و به عنوان نمونه از میرزاکوچک جنگلی به طور تفصیلی یاد شده است و تجربه های تشکیلاتی نهضت جنگل مانند جمعیت اتحاد اسلام،حمایت مردمی، تشکیلات اقتصادی، تشکیلات نظامی، روزنامه جنگل و سیاست خارجی را مورد واکاوی قرار داده است. همچنین فعالیت های تشکیلاتی آیت الله سیدنورالدین حسینی الهاشمی در شیراز، ماهیت تشکیلاتی نیروهای حزب اللهی، جایگاه تشکل های دینی در دفاع مقدس و در نهایت کارکردهای تشکیلاتی شبکه های مجازی از دیگر مسائلی است که ذکر شده است.

فصل چهارم به رابطه متقابل مسجد و تشکل دینی پرداخته است و موضوعاتی چون مسجد اولین نهاد تشکیلاتی در تاریخ اسلام، مسجد کانون تربیت تشکیلاتی، چند تجربه تلخ تاریخی از نسبت تشکل و مسجد، مسجد تشکیلاتی، نقش مسجد در گسترش فرهنگ اقتصاد مقاومتی و ورود مسجد به فعالیت های اقتصادی مورد بحث قرار گرفته اند.

در فصل پنجم عنوان تربیت تشکیلاتی در تشکل دینی نام دارد و به مباحثی چون بایسته های اخلاقی کار تشکیلاتی، روحیه تشکیلاتی، جذب و تصفیه در تشکل دینی، نقش مدیریت اسلامی در تشکل، تعبد تشکیلاتی، نسبت تشکیلات و اخلاق اسلامی از دیگر مسائلی هستند که مورد طرح و بررسی قرار گرفته اند.


  • حسین کاوه

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.