توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / چرا باید برای مدیریت کشور، تصمیم مهم و جدیدی گرفته شود؟

چرا باید برای مدیریت کشور، تصمیم مهم و جدیدی گرفته شود؟


طلاب انقلابی

رضا رستمی

درست است که برای قضاوت درباره‌ی عملکرد یک مجموعه‌ای مثل دولت، باید به اقدامات مثبت و منفی را درکنار هم دید تا نتیجه‌ی معقولی حاصل شود اما وقتی عمق و اثر اقدامات نادرست، گستره‌ی وسیعی از کشور را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد، دیگر نمی‌توان اندک اقدامات مثبت را به عنوان نمادی برای موفقیت، اعلام کرد.

تعداد بیکاران در این چند سال، بیشتر شده است؛ واردات بی‌رویه و شرم‌آور اقلامی مثل لاستیک فرغون، مربا، پوشاک، سس و … علاوه بر خروج ارز از کشور، به تعطیلی کارخانه‌ها و اضافه‌شدن بیکاران منجر شده است. نشان‌های تجاری معروف و افتخارآمیزی مثل «ارج»، «آزمایش»، «داروگر»، «پارس کروم خزر» (تنها کارخانه‌ی تولید چرم در غرب آسیا)، «قند ورامین» و … تعطیل شدند.

با وجود معضلات مختلف در کشور، میلیاردها دلار برای خرید هواپیما (که حداکثر مورد استفاده‌ی چند درصد از مردم ایران است) هزینه کردند درحالیکه مثلا می‌شد تمام جاده‌های کشور را که مورد استفاده‌ی نود درصد از مردم است و هرسال تلفات فراوانی هم می‌گیرد- نوسازی و بهسازی کرد! مسکن‌‌های ساخته شده را مزخرف نامیدند اما خودشان حتی یک آجر برای ساخت مسکن غیرمزخرف! روی هم نگذاشتند.

وعده‌ی صد روزه برای ایجاد تحول در اقتصاد دادند اما بعد از چهار سال، حرف خود را کاملا منکر شدند! گفتند اعتبار را به پاسپورت ایرانی برمی‌گردانیم اما حتی درباره‌ی مقامات رسمی کشور هم نتوانستند این وعده را عملی کنند چه رسد به مردم عادی! مثلا سفیر پیشنهادی ایران در سازمان ملل که آمریکا راه نداد و وزیر دولت را هم که عربستان نپذیرفت!

سرمایه‌گذاری خارجی در کشور، رشد منفی را تجربه می‌کند؛ در بخش‌های مهمی مثل صنعت و مسکن با عقب‌گرد مواجه هستیم. روند رو به رشد پیشرفت‌های علمی کشور در دنیا کاهش یافته و یا متوقف شده است و کار به جایی رسید که سرعت رشد علمی در عربستان هم از ایران پیشی گرفت!

صنعت هسته‌ای کشور را متوقف کردند تا بلکه دشمن از تحریم‌ها دست بردارد ولی چنین چیزی محقق نشد! پدیده‌ی شومِ حقوق‌های نجومی نه تنها با برخوردی از سوی دولت، مواجه نشد بلکه برخی صاحبان آن حقوق‌ها را «ذخیره‌ی نظام» نامیدند! گفتند درخصوص محصولات فرهنگی و ماهواره‌ای نباید سخت‌گیری کرد بلکه باید به جوانان اعتماد کنیم اما خودشان در تشکیل کابینه، جوان‌ها را کنار زدند و پیرترین دولت در تاریخ انقلاب را رقم زدند!

همه‌ی این‌ها و البته موارد مشابه دیگر، حاکی از آن است که کشور در وضعیت مناسبی قرار ندارد.
لطفا نگارنده را متهم نکنید که فقط درصدد بیان اشکالات است؛ چون این اشکالات آنچنان اساسی، عمیق و مهم هستند که اندک اقدامات مثبت را کاملاً بی‌اثر کرده و اوضاع کشور را به جایی رسانده که می‌بینیم. بنابراین لازم و ضروری است که «از خدا بخواهیم و خودمان هم چشممان را باز کنیم؛ کارى کنیم که نتیجه‌ى انتخابات، یک گزینش خوب و همراه با صلاح و صرفه‌ى انقلاب و کشور باشد.» [۱]


  • رضا رستمی
  1. رهبر معظم انقلاب، مهر ۱۳۹۱

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.