توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / جامعه / مکارم اخلاقی در عرصه انتخابات کلان

مکارم اخلاقی در عرصه انتخابات کلان


طلاب انقلابی

محمد باقر غلامی

قال علی علیه السلام: علیکم بمکارم الاخلاق فانها رفعه و ایاکم و الاخلاق الدنیه فانها تضع الشریف و تهدم المجد(تحف العقول)
به مکارم اخلاق پایبند باشید که آن مایه سربلندی است و از اخلاق پست دوری کنید که آن انسانهای شریف را پست و بزرگواری را از بین می برد.
هیچ انسانی به سر حلقه کمال نمی رسد مگر این که خود را مزین به اخلاق کند، کاملترین مخلوق که در قله کمال ایستاده و مردم را به سوی آن دعوت می کند فلسفه بعثت خود را چنین بیان می کند؛
قال رسول الله صلی الله علیه واله وسلم: انما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق یعنی همه پیامبران برای اخلاق مبعوث شده اند و من برای اتمام این هدف آمده ام، پس هر انسانی که می خواهد عبد حقیقی باشد و طعم عبودیت را بچشد باید موانع اخلاق را از خود و جامعه برهاند تا بتواند عبد شده و جامعه را به سوی عبودیت سوق دهد.
تمامی لحظه ها، ساعت ها، روزها، در این امر خطیر دخیل می باشد و انسان باید از تمامی حالات و ایام به نفع خود استفاده کند مخصوصا در این روز ها که ایران اسلامی عزیز را شور و شعف خاصی گرفته و در هر محفلی بحث روی انتخاب شخص اصلح برای ریاست جمهوری و شوراهای شهر می باشد ولی گاها غفلت باعث می شود، این محافل که می تواند محل رشد و تعالی شود مهد گناه و از بین بردن کرامات انسانی گردد.
در این ایام بیش از هر روزی کار شیاطین انسی و جنی، داخلی و خارجی بیشتر از پیش شده و می خواهند فضاهایی گل آلود ایجاد کرده و ماهی مورد نیاز خود را بگیرند، ما در کشوری زندگی می کنیم که با سایر کشور ها فرق دارد و از دو رکن عظیم جمهوری و اسلامی تشکیل یافته است.
اما جمهوری به معنی قرار داشتن حق حاکمیت در دست خود مردم است. که در سایر کشور ها نیز تقریبا اجرا می شود و وجه تمیز ما در کلمه اسلامی است که سایر کشور ها این رکن اصیل را دارا نیستند.
کلمه اسلامی محتوای حکومت را تعیین می کند به این بیان که حکومت با اصول و مقررات اسلامی اداره شود و در مدار اصول اسلامی حرکت کند. چون اسلامی یک دین، یک مکتب و یک ایدئولوژی برتر می باشد که بالاترین طرح را برای زندگی بشر در همه ابعاد ارائه می کند.
و قتی این دو کلمه با هم ترکیب شده و در کنار هم قرار می گیرند معنای جامعه اسلامی یعنی جامعه توحیدی را تشکیل می دهند، جامعه ای که بر اساس جهان بینی توحیدی بنا شد تا توحید عملی را نشان داده و رسیدن انسان به یگانگی اخلاق و یگانگی اجتماعی را سهل کند و انسان به قله عبودیت دست پیدا کند.

حال در چنین جامعه ای انتخابات باید با انتخابات کل دنیا فرق داشته باشد و بعضی کارهایی که در اثر غفلت انجام میشود از چنین جامعه ای برچیده شود که در حد و شان یک مسلمان نیست، فضاهایی که جز تهمت و دروغ و استهزاء و … که ابزاری برای فروش کمال انسانی و از بین بردن کرامات است شایسته چنین ملت و حکومتی نیست.
گاهی عده ای خودی یا اشخاصی که ادعا دارند خودی هستند در غفلت مانده و آب در آسیاب دشمن میریزند که این جز خسارت چیز دیگری نیست.
چندی پیش در این مملکت علوی در عصر عاشورا عده ای مشغول شادی کردن شدند و قلب امام زمان را آزردند اینها مسلمان نبودند و خوب نفهمیده بودند که اینجا ایران اسلامی هست، امامی چون امام خامنه ای دارد و ملتی بصیر و آگاه . . . و به همین خاطر فتنه در نطفه خفه شد.
حال وظیفه اشخاص بیدار، بیدار کردن افراد خواب آلود و کسانی که خود را به خواب زده اند و هر محفلی که در این روزها تبدیل به مهد ضد اخلاق شده اصلاح کردن می باشد و این جز با تذکر و رهنمون های انسانهای بصیر میسر نمی شود.
از همه بیشتر اشخاصی که احساس تکلیف کرده و در صحنه حضور پیدا کرده اند وظیفه درند که خود اخلاق مدار و ترویج گر اخلاق باشند و این نکته را نصب العین خود کنند «الناس علی دین ملوکهم» مردم تابع دین رهبرانشان هستند چون اگر این اشخاص این مواضع را رعایت نکنند نباید از طرفداران آنها توقع داشت.
البته نکته حائض اهمیت این است که این مردم بصیر کسانی که این نکات را رعایت نمی کنند و با این کار نالایق بودن خود را مشخص می کنند زیرا به گناهان کبیره رو آورده و می خواهند در اریکه قدرت بنشینند روی کار نخواهند آورد.
و برای انتخاب شخص اصلح و شایسته علاوه بر بلوغ سیاسی مردم فرهنگ سازی مکارم اخلاقی توسط نخبگان جامعه اعم از افراد حقیقی (مانند ائمه جمعه، اساتید دانشگاه، روحانیون محترم و دانشگاهیان عزیز و …) و حقوقی مثل صدا و سینما ، سایت ها، روزنامه ها، هفته نامه ها، فضاهای مجازی و … بسیار حائز اهمیت می باشد و شخص اصلح روی کار نخواهد آمد مگر این که افراد حقیقی و حقوقی علائق و سلیقه های خود را کنار کذاشته و با هم برای ساختن جامعه آرمانی قدم بردارند.
در این صورت دنیا شاهد جایگاه حقیقی ایران اسلامی خواهد بود و افراد جامعه زمینه ساز ظهور حضرت حجت ابن الحسن العسکری (عج) خواهند بود.


  • محمد باقر غلامی

یک دیدگاه

  1. عکس

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.