توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / سیاست / از دست چدنی، انتظار نوازش داشتند!

از دست چدنی، انتظار نوازش داشتند!


از دست چدنی، انتظار نوازش داشتند!

هشت سال پیش، آن روزی که باراک اوباما به عنوان رییس جمهور ایالات متحده، آغاز به کار کرد بعضی‌ها به حرفهایش دلخوش کرده بودند؛ مخصوصا که او شعار «تغییر» داده بود و حرف از بهبود روابط با دنیا بخصوص با جهان اسلام زده بود. در این میان، برخی ساده‌لوحان وطنی هم بودند که دل به سخنان چرب و نرم اوباما بستند و به صراحت از متفاوت‌بودن او نسبت به همتایان سابقش می گفتند. اما همان زمان، سکان‌دار فرزانه و تیزبین جمهوری اسلامی در تحلیلی مبتنی بر واقعیات موجود، این سخنان و ژست ها را توخالی و فریبکارانه ارزیابی نمودند و آن را به دستان چدنی زیر دستکش مخملی تشبیه کردند.[۱]
گذشت زمان به همین واقعیت، صحّه گذاشت و همگان دیدند که چهل و چهارمین رییس جمهور آمریکا، هیچ تفاوت بنیادین و اساسی با بقیه نداشت. در این نوشتار کوتاه، قصد بازخوانی همه‌ی اقدامات اوباما علیه ایران را نداریم اما فقط به عنوان نمونه اشاره می‌کنیم به اینکه اوباما تنها رییس جمهور آمریکا بود که ایران را به حمله‌ی اتمی، تهدید کرد؛ کاری که جنگ طلبان مشهوری مثل «جرج بوش» هم انجام نداده بودند که حاکی از خوی درندگی و انزجار او نسبت به کشورمان بود. اوباما در جریان فتنه ۸۸ رسماً و علناً از براندازی در ایران، حمایت کرد تا معلوم شود حرفهایی مثل احترام به حاکمیت ملی در ایران، دروغی بیش نبوده است. در دوران اوباما سخت ترین و شدیدترین تحریمها علیه ملت ما وضع شد که خود، نشانه‌ای دیگر از کینه توزی او نسبت به کشورمان بود. همانطور که ذکر شد اینها فقط چند نمونه بود که بطور بسیار مختصر، بیان شد.
اما این آقای اوباما -که با کمال تاسف، رییس دولت یازدهم او را فردی مودب معرفی کرده بود- تا لحظه‌ی آخر هم دست از دشمنی برنداشته است. حدود یک ماه پیش بود که قانون تحریمهای آمریکا علیه ایران -ISA- به مدت ده سال دیگر علیه ایران تمدید شد و اوباما -که طبق قانون آمریکا می‌توانست وتو کند- آن را وتو نکرد و این مصوبه، تبدیل به یک قانون لازم‌الاجرا شد که طبق تصریح مقامات کشورمان، نقض صریح برجام است. البته این، آخرین زهرِ اوباما نبود و او همین دو روز پیش -و در حالی که فقط یک هفته به پایان ریاست جمهوری‌اش باقی مانده بود- نامه ای را امضا کرد که به موجبِ آن، وضعیت اضطراری ملی علیه چند کشور از جمله ایران، به مدت یکسال دیگر تمدید میشود. اوباما در این نامه، ضمن تروریست خواندنِ ایران، بر ادامه‌ی روند تحریمها -بمنظور آنچه آن را تروریسم، خوانده است- تاکید کرد.[۲]
حالا این ما و این تجربه ای که با قیمت گزافی بدست آمده است. گرچه رهبر معظم انقلاب بارها و از جمله در دیدار با هیات دولت، به صراحت از ادامه‌ی دشمنیِ آمریکا با کشورمان، سخن گفته اند اما بعضی ها انگار سختشان بود این واقعیت را بپذیرند و از دست چدنی، انتظار نوازش داشتند! به هر حال، این باراک اوباما بود که حتی در آخرین روزهای حضورش در کاخ سفید هم دست از دشمنی، کارشکنی و خصومت با ایران برنداشت.


  • حجت الاسلام رضا رستمی
  1. امام خامنه‌ای: «حالا دولت جدید آمریکا میگوید ما مایلیم با ایران مذاکره کنیم، بیائید گذشته را فراموش کنیم. میگویند ما به سمت ایران دست دراز کردیم. خب، این چه جور دستی است؟ اگر دستی دراز شده باشد که یک دستکش مخمل رویش باشد، اما زیرش یک دست چدنی باشد، این هیچ معنای خوبی ندارد.» (یک فروردین ۱۳۸۸)
  2. اوباما وضعیت اضطراری درباره ایران را یک‌سال دیگر تمدید کرد

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.