توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / سیاست / کاش از جان کری یاد می‌گرفتند!

کاش از جان کری یاد می‌گرفتند!


طلاب انقلابی

رضا رستمی

دشمن، دشمن است و دشمنی میکند؛ چه سلاح را از رو بسته باشد، چه آن را پنهان کند؛ چه روی، ترش نماید و چه روی خوش نشان دهد. ساده‌لوحی است اگر از دشمن، بخاطر لبخندی که می‌زند و زبان چربی که دارد، غفلت کنیم. اتفاقا از دشمنی که پنهان کاری میکند و مکر می‌ورزد بیشتر باید بر حذر بود و این همان کلام نورانی حضرت امیر (علیه‌السلام) است که فرمود: «از دشمنی که عداوتش را پنهان میکند بیشتر از دشمنِ آشکار برحذر باش.»[۱]
دولتهای مختلفی که در آمریکا بر سرِ کار می‌آیند مصداق روشنِ این موضوع هستند. یکی به صراحت و بدون ملاحظه، دست و زبانش را علیه ملت ایران بکار می‌گیرد تا منافع نامشروعش را تامین کند و دیگری همان هدف را با چرب زبانی و لبخند، دنبال می‌کند و اینها دو لبه‌ی یک قیچی و دو روی یک سکه هستند. جرج بوش پسر، رییس جمهوری در ایالات متحده بود که به صراحتِ در دشمنی، مشهور بود و با وقاحت تمام، ایران را محور شرارت می‌نامید و اقدامات خصمانه‌ای علیه ما انجام می‌داد؛ اما دولتِ بعدی آمریکا به ریاست «باراک اوباما» به ظاهر، برخورد بدی نداشت اما در عمل، همان رویه‌ی خصمانه را دنبال می‌کرد و گاهی هم اقدامات بدتری انجام می‌داد. مثلا اوباما تنها رییس جمهوری در آمریکا بود که ایران را تهدید به حمله با بمب اتم کرد! و این همان دست چدنی است که زیر دستکش مخملی پنهان شده بود. تاسف و صد تاسف اینکه رییس جمهور کشورمان، چنین شخصی را «مودب» نامید!
این روزها که واپسین ایام دولت کنونیِ آمریکاست، وزیر خارجه‌ی این کشور، همچنان به نفرت‌پراکنی و ستیزه‌جویی مشغول است و در بیانیه‌ای، دولت بعدیِ آمریکا را به تشدید سخت‌گیری‌ها و تحریم‌ها علیه ایران تشویق می‌کند و می‌گوید با این کارها می‌توان از ایران، امتیاز گرفت همان‌طور که ما گرفتیم! بیچاره خوش خیالانی که فکر می‌کردند با گفت‌وگوهای رو در رو و دست‌دادن‌ها و لبخندهای مکرر، می‌توانند دل شیطان بزرگ را به دست آورند و مشمول محبت او شوند! زهی خیال باطل! او راه خود را در همان مسیر سابق، طی می‌کند و به چیزی جز ضربه زدن و دشمنی کردن نمی‌اندیشد.
ای کاش برخی از مسئولان ما ثبات قدم در مسیر آرمان را از همکاران آمریکایی خود یاد می‌گرفتند که با وجود لفاظی‌ها و اظهار محبت‌های ظاهری، از دشمنی و خصومت آنها ذره‌ای کم نشده است و هم‌چنان بدنبال تحقق ارزش‌های آمریکایی -که چیزی جز استکبار و زورگویی نیست- هستند. این روزها که برجام به بن بستی به نام بدعهدیِ آمریکا رسیده است، از دولتمردان می‌خواهیم یکبار برای همیشه و قبل از این که کاملاً دیر شود به این نکته توجه کنند که دشمن را باید دشمن دانست؛ نه اینکه با لبخند او فریب خورد و به او اعتماد کرد.


  • رضا رستمی
  1. قال علی (علیه السلام): «کن للعدو المکاتم اشد حذرا منک للعدو المبارز.»؛ ابن ابی‌الحدید، شرح نهج‌البلاغه، ج ۲۰، ص ۳۱۱.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.