توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / اقتصاد / حقوق‌‌های نامشروع، گناه‌آلود و خائنانه

حقوق‌‌های نامشروع، گناه‌آلود و خائنانه


طلاب انقلابی

رضا رستمی

شهید والامقام مرحوم آقای محمدعلی رجایی (رحمه‌الله) می‌گفت: «یک روز در تاکسی نشسته بودم؛ دیدم راننده با دو نفر دیگر حسابی دم گرفته‌اند و علیه من[شهید رجایی] و آقای دکتر بهشتی و آقای دکتر باهنر حرف می‌زنند که بله، اینها همه سرمایه دارند و چه و چه. راننده هم که از حرف‌های آن دو نفر متأثّر شده بود، به من و دکتر بهشتی و دکتر باهنر ناسزا گفت.
با خود گفتم اگر چیزی نگویم خیلی ظلم است. به همین دلیل به راننده گفتم: آن کسی را که می‌گویی یک سرمایه دار است و چه و چه دارد، خود من هستم.
راننده که باورش نمی‌شد وزیر آموزش و پرورش در تاکسی او سوار شده باشد، یک نگاهی از آینه به من کرد و گفت: آخر چنین چیزی ممکن است که شما وزیر باشید و ماشین نداشته باشید و سوار تاکسی شوید!؟ گفتم: بله، وقتی پا برهنه‌های یک جامعه، انقلاب کنند، آدم هایی مثل من وزیر می‌شوند و چون از خودشان ماشین ندارند، سوار تاکسی و اتوبوس می‌شوند.»
حقیقت این است که خوی شریف «ساده‌زیستی»، یک فضیلت و امتیاز مثبت است و اساس و مبنای انقلاب شکوهمند اسلامی هم بر همین اصل، بنا نهاده شده و بر آن تاکید دارد. زندگی بی‌پیرایه و ساده‌ی حضرت رسول‌اعظم و حضرت امیرالمومنین (صلوات‌الله‌علیهما‌وآلهما) به عنوان پدران این امت،[۱] الگویی شد برای طرح‌ریزی و هدف‌گزاریِ انقلابی که پس از قرن‌ها درصدد ارائه‌ی جلوه‌ و شعاعی از حکومت نبوی و علوی است و شعله‌ای از امید را در دل مستضعفان و ستمدیدگان دنیا پدید آورده است.
اگر چه ملاحظات امنیتی و حفاظتی -به‌خاطر عملکرد سنگدلانه‌ی گروهک‌های آدم‌کشی مثل منافقین- سبب شد تا آن رویه‌ و منش امثال شهید رجایی -که گوشه‌ای از آن در سطور ابتدایی این نوشتار، تقدیم شد- ادامه نیابد و چیزهایی مثل «ماشین شخصی» و «محافظ» به زندگی مسئولان راه یابد؛ اما این مسا‌له سبب نشد تا تاکید بر ساده‌زیستی به عنوان یک فضیلت بااهمیت، از قاموس انقلاب اسلامی، رخت ببندد. سفارش‌های مکرر امام راحل و مقام‌معظم‌رهبری در این خصوص و سیره‌ی دائمی آن دو بزرگوار در زندگی، فراتر و بیشتر از آن است که بخواهد انکار و یا حتی در آن، تردید شود.
متاسفانه آن‌چه در ماههای اخیر و در قالب حقوق‌های نجومی برخی مسئولان، به اطلاع عموم رسید دقیقا نقطه‌ی مقابل آن فضیلت سفارش‌شده بود. بهترین و قاطع‌ترین جملات درباره‌ی برداشت‌های تاسف‌بار از بیت‌المال -که در قالب عناوینی مثل حقوق، پاداش، وام و … به برخی مسئولان دولتی پرداخت شد- را رهبر انقلاب بیان فرمودند: «این برداشت‌ها نامشروع است، این برداشت‌ها گناه است، این برداشت‌ها خیانت به آرمان‌های انقلاب اسلامی است.»[۲]
پر واضح است که عملکرد خائنانه، نامشروع و گناه‌آلود، نیازمند برخوردی قاطع و متناسب است که متاسفانه -به دلیل عدم قاطعیت دولت- هنوز محقق نشده است. امیدواریم مسئولان قضایی با جدیت، سرعت و دقت، برخورد با متخلفان را در دستور کار خود قرار دهند و این وصله‌ی ناجور و این لکه‌ی ننگ را از دامان پاکیزه‌ی نظام اسلامی بزدایند.


  • رضا رستمی
  1. پیامبراعظم (صلی‌الله‌علیه‌وآله): «أَنا وَ عَلی أَبَوا هذِهِ الْأُمَّه.» (بحارالأنوار ج۱۶، ص۹۵)
  2. شانزده تیر ۱۳۹۵

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.