توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / سیاست / راه بازگشت عزت به پاسپورت ایرانی از واشنگتن و لوزان نمی گذرد

راه بازگشت عزت به پاسپورت ایرانی از واشنگتن و لوزان نمی گذرد


طلاب انقلابی

محسن سبحان

موسسه هنلی و همکاران ( Henley and Partners) موسسه‌ای بین المللی است که هر ساله با انتشار جدولی با همکاری اتحادیه حمل و نقل هوایی (IATA)، اعتبار گذرنامه‌های هر کشور را رتبه‌ بندی می کند. فاکتورهای مؤثر در رتبه بندی پاسپورت عبارتند از:
۱- حوزه Visa-Free Score (سفر بدون نیاز به ویزا)
۲- حوزه Global Rank (رتبه بندی کلی جهانی) و
۳- حوزه Individual Rank (رتبه بندی بر اساس حقوقی که گذرنامه به شخص شهروند می دهد)

بر اساس جدول این موسسه، در تیرماه  ۹۲(پایان عمر دولت دهم) ایران در رتبه هشتاد و ششم جدول ارزش گذاری پاسپورت کشورهای دنیا قرار داشت. پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و وعده‌های روحانی مبنی بر آشتی با دنیا و بازگشت عزت به پاسپورت‌ها، ایران با یک پله سقوط در رده هشتاد و هفتم جدول سال ۲۰۱۴ قرار گرفت.

در جدیدترین گزارش منتشر شده درباره اعتبار پاسپورت کشورهای مختلف جهان‌ توسط این موسسه، ایران در کنار اتیوپی، اریتره و سودان در مکان ۹۸ قرار گرفته است. در این جدول که در دوران پسابرجام یعنی ماه های آغازین سال ۲۰۱۶ منتشر شده است، وضعیت پاسپورت جمهوری اسلامی هیچگونه تغییری نسبت به سال ٢.١۵ پیدا نکرده و ایران کماکان در رده نود و هشتم قرار دارد و تنها کشورهای لیبی، سوریه، سومالی، عراق، پاکستان و افغانستان دارای اعتبار پاسپورتی پایین‌تر از ایران هستند!
اطلاعات وب سایت passportindex دیگر مرجع معتبر ارزش گذاری پاسپورت نیز مؤید سیر نزولی ارزش گذرنامه ایرانی در سه سال و نیم گذشته است.

این مستندات، مهر تأیید دیگری بر ناکارآمدی دولت تدبیر و امید و ناتوانی در جامه ی عمل پوشاندن به وعده های داده شده از سوی رئیس جمهور است. آقای روحانی در تبلیغات انتخاباتی خود گفته بود: “قول می‌دهم که اعتبار و  احترام را به پاسپورت ایرانی برگردانم. من عزت و غرور ملی ایرانیان را بازخواهم گرداند. من مجددا قدرت ملی را به این کشور به کمک همت شما جوانان برمی‌گردانم.”

زمانی که روحانی چنین شعاری را سر داده و از تشویق حاضران مشعوف بودند؛ نمی دانستند حتی نماینده ای که برای سازمان ملل انتخاب می کنند، با مخالفتِ ایالات متحده مواجه شده و ویزا برایش صادر نمی گردد!
آن زمان که رئیس جمهور صحبت از بازگشت عزت ملی می کردند نمی دانستند که حتی سعودیان بدمست نیز برای وزیر فرهنگش ویزا صادر نمی کنند و برای دریافت ویزا مجبور به التماس از کشور ثالثی چون کویت می گردد.


  • محسن سبحان

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.