توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / فیلم یتیم خانه ایران آینه ای در برابر غرب زدگان

فیلم یتیم خانه ایران آینه ای در برابر غرب زدگان


مسعود بازرگان

مسعود بازرگان

یتیم خانه ایران پیش از آنکه یک فیلم باشد، پاره ای است از تاریخ گمشده ایران زمین، تاریخی که شنیدن و دیدن حقایق آن، دل هر اهل فکری را به درد می آورد و قطراتِ اشکِ مِحنتش را سرآزیر می سازد.
تاریخ این کشور پر است از یتیم خانه هایی که در طول تاریخ، کشور های استعمارگر (انگلیس مکار و آمریکای خبیث) برای فرزندان این مرز بوم ساخته اند، از جنگ ها و کودتاهای داخلی گرفته تا قرار داد های ننگینی که که بر جریده وطن ثبت است.
و اما ماجرای حُزن انگیز آن است که با وجود این عبرت های تاریخی باز هم پیدا میشوند ساده لوحانی که این قصه های تلخ را فقط تاریخ می دانند و برای آن هیچ سنخیت تکرار شدنی قائل نیستند.
با نگاهی به حوادث گذشته و کُنون منطقه و جهان، میتوان به این حقیقت دست یافت که تاریخ شاید به عین تکرار نشود اما سِنخیت آن عنصری است ثابت و قابل تکرار.

ما أکثَرَ العِبَرَ، وأقَلَّ الاعتِبارَ![۱]

وه که چه بسیار است عبرتها و چه اندک است عبرت گرفتن!

ابوالقاسم طالبی همواره نشان داده که بر خلاف اکثر کارگردانان، فیلمسازی است جَسور و بصیر، او میداند که سینمای امروزی، امتداد جبهه های نبرد دیروز است و با آثارش نشان داده که در سینمای ایدئولوژیک، جذابیت و محتوای انقلابی دو شاخصه مهمّ و غیر قابل تفکیک از یکدیگر هستند.
او اینبار آینه جادوی خود را به سمت قطعه ای از تاریخ برگردانده است که کشتگان سه ملیون نفری جنگ جهانی اول،قربانیان ۲۲۰ هزار نفری بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی،شهدای والا مقام ۳۰۰ هزار نفری جنگ تحمیلی ایران و عراق، به مثابه مشتی است در برابر ۹ میلیون نفر کشته هلوکاست ایرانی (قحطی بزرگ)، که بخش آشکار شده ای است از خروارها ظلم و ستم انگلیس و کشور های غربی به کشور عزیزمان ایران.
جوان امروزی اگر برای قصه ی تلخِ تخیُّلیِ فیلم سلام بمبئی اشک می ریزد و اندوهگین میشود حق دارد که در رابطه با واقعیت هلوکاست ایرانی هم فیلم ببینید و برای آن هم اشک که نه، بلکه کمی اندوهگین شود.
و مسئولان کشور هم بجای تَوَرُّق صفحات روزنامه های حزب رقیب و برنامه ریزی برای انتخابات آینده! بهتر است کمی از اوقات پر برکت خود را صَرف تأمّل در چنین آثاری کنند تا شاید بتوانند کشور را از مهلکه ی خطیر و نابود کننده ای به نام وابستگی نجات دهند.
که اگر چنین نکنند عاقبت تلخی در انتظار آنان است، زیرا سُنّت الهی بر این اصل بنا نهاده شده که؛

مَن جَرَّبَ المُجَرَّب حَلَّت بِه النِّدامَه[۲]

کاری را که یک بار تجربه کردی، اگر دفعه دوم تجربه کنی، پشیمان میشوی.


  • مسعود بازرگان
  1. میزان الحکمه
  2. حافظ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.