توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / حکایت باغ و سیب و گلابی هایی که در نطفه گندید!

حکایت باغ و سیب و گلابی هایی که در نطفه گندید!


طلاب انقلابی

محمد هادی سمتی

۱۳ فروردین ماه سال جاری محمدجواد ظریف وزیر خارجه و فدریکا موگرینی نماینده اتحادیه اروپا متنی را به عنوان خلاصه‌ای از مجموع راه‌حل‌های تفاهم شده برای رسیدن به برنامه جامع اقدام مشترک قرائت کردند.

در بخشی از آن متن آمده بود: «براساس راه حل‌های به دست آمده، پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک ، تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت لغو خواهد شد و همه تحریم‌های اقتصادی و مالی چندجانبه اروپا و یک‌جانبه آمریکا از جمله تحریم‌های مالی، بانکی، بیمه، سرمایه‌گذاری و تمامی خدمات مرتبط با آنها در حوزه‌های مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی و خودورسازی فورا لغو خواهند شد.»

یک روز پس از آن (۱۴ فروردین ۹۵) حسن روحانی رئیس‌جمهوری درگفت‌و‌گوی تلویزیونی از تفاهم در‌باره برنامه هسته‌ای به عنوان روزی به یاد ماندنی در تاریخ ملت ایران یاد کرد و گفت:
«در این چارچوب همه تحریم‌های اقتصادی، مالی و بانکی علیه ایران در روز اجرای توافق لغو خواهد شد.»

وی در ادامه تاکید کرد: «دولت از آغاز وعده‌هایی به مردم داده بود و ما همواره به دنبال تحقق آن وعده‌ها هستیم. یکی از این وعده‌ها این بود که سانتریفیوژها بچرخد اما زندگی مردم هم بچرخد.»
اما ماجرا وقتی جالب تر شد که حسن روحانی اول آبان ۹۵ در جمع مردم اراک گفت:

برجام به معنای احقاق حقوق ملت ایران بود. آیا کسی در ایران هست که از احقاق حقوق ملت خوشحال نباشد و از تجارت با دنیا خرسند نباشد و آیا کسی هست که از باز شدن راه برای کشاورزی و صنعت خوشحال نباشد؟
رئیس‌جمهور با طرح این سؤال که  آیا امروز در کشور ما کسی هست که از لغو ۶ قطعنامه ظالمانه خوشحال نباشد؟ گفت:
برجام پیروزی ملت ایران است، برجام پیروزی تدبیر مقام معظم رهبری است، برجام پیروزی مقاومت ده ساله و دوازده ساله ملت ایران در برابر تحریم‌های ظالمانه است.

وی با بیان اینکه غاصبی باغ ما را غصب کرده بود، غاصب را بیرون کردیم، گفت:
درب باغ به روی مردم باز شده است، یک عده کودک به درب باغ آمده‌اند می‌گویند سیب و گلابی کجاست که ما میل کنیم، ما باغ را از دست غاصبان درآوردیم و درخت کاشته‌ایم و این باغ آماده باروری است و صبر برای باروری این باغ لازم نیست؟

حالا اما بعد از گذشت یک ماه و نیم از بیان این حرف های پر طمراق و عوام فریب و البته همراه با چاشنی توهین به تمامی منتقدین برجام!،  قانونگذاران مجلس سنای آمریکا با ۹۹ رأی موافق و بدون رأی مخالف طرح تمدید ۱۰ ساله قانون تحریم‌های ایران را تصویب کردند.

رییس جمهور کشور و رییس شورای عالی امنیت ملی بعد از این اقدام در نطق مجلس شورای اسلامی اعلام کرد:
به صراحت اعلام می‌کنم که نقض برجام را از سوی هیچ یک از اعضای ۱+۵ تحمل نخواهیم کرد و به آن پاسخ مناسب خواهیم داد.

مصوبه اخیر کنگره آمریکا به اعتقاد ما با برجام مغایرت داشته و ناقض آن است لذا رییس‌ جمهور آمریکا موظف است با استفاده از اختیارات خود از تأیید و بویژه از اجرای آن جلوگیری نماید.

حالا باید منتظر بود تا پاسخ مناسب دولت رونمایی شود. پاسخی که البته احتمال می رود با توجه به نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری چندان قوی و محکم نخواهد بود و به نظر می رسد حسن روحانی همه گردوهایش را از بین نخواهد برد و برای حفظ دوره دوم ریاست جمهور هم که شده پاسخی ملایم و رقیق شده را تحویل دولت و مجلس آمریکا خواهد داد.

نسأل الله منازل الشهداء


  • محمدهادی سمتی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.