توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / اندیشه / زنجیر باز شده را دوباره نبندید!

زنجیر باز شده را دوباره نبندید!


زنجیر باز شده را دوباره نبندید!عقب‌ماندگاری تاریخیِ کشور ما از کاروان علم و فناوری در دنیا امری روشن و آشکار است که عاملش وجود حکومت‌های خودکم‌بین و وابسته در ایران بوده است. حکومت‌های مزبور، دو صفت مشترک عمده داشتند که عبارت بود از بی‌اعتمادی به قدرت لایزال الهی و باورنداشتنِ استعدادهای فراوان در کشور عزیز ما.
با پیروزی انقلاب اسلامی -که اساس آن دقیقا نکته‌ی عکس دو مورد مذکور بود- این بند و زنجیر تاریخی از بال‌های ملت ایران باز شد و امکان پرواز و اوج‌گرفتن در آسمان دانش بوجود آمد. دستاوردهای فراوان، اعجاب‌برانگیز و خیره‌کننده‌ی فرزندان این ملت در عرصه‌های گوناگون، سبب شد تا در همین چهار-پنج سال پیش، سرعت رشد علمی ایران شتاب فراوانی پیدا کند و موجب اعتراف و تحسینِ مراکز علمیِ معتبر بین‌المللی قرار بگیرد.
اما متاسفانه این روند پرشتاب و امیدوارکننده، دو-سه سالی است که با کندی مواجه شده و نگرانی‌هایی را برانگیخته است. در این میان، نگاهی به دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب هم حاکی از واقعیت تلخی است که حتی تکرار آن توسط ایشان در این چندسال، مسئولان را از خواب غفلت بیدار نکرده است.
رهبر انقلاب در جدیدترین سخنان خود در این زمینه فرموده‌اند: «در طول چند سال گذشته جوان‌های کشور و مسئولین این کارها، توانستند کاری کنند که رشد پیشرفت علمی کشور در پایگاه‌های استنادی معروف دنیا رکورد بزند…این را پایگاه‌های استنادی‌ای که معروفند در دنیا و شماها آنها را می‌شناسید گفتند…من که می‌گویم این سرعت را نگذارید کم بشود، علّتش این است که ما خیلی عقب هستیم؛ باید سرعتمان آن‌قدر زیاد بشود که خودمان را بتوانیم به صف جلو برسانیم؛ من بارها این را گفته‌ام. حالا مسئولین محترم به من جواب میدهند که آقا جایگاه علمی ما مثلاً از درجه‌ی فلان پایین نیامده؛ مگر بنا بود پایین بیاید؟ بنا بود جایگاه بالا برود، آن هم با سرعت.»[۱]
تعلل مسئولان و بی‌اعتنایی یا کم‌اعتنایی آنان به مقوله‌ی علم سبب شد تا کشوری مثل عربستان هم -بلحاظ نرخ رشد علمی- از ایران پیشی بگیرد و جایگاه نخست ایران در تولید علم در منطقه هم از دست برود.[۲]
از شواهد قابل ذکر برای این کم‌کاری، می‌توان به تعطیل یا نیمه‌ تعطیل شدن برخی پروژه‌های حساس اشاره کرده که در سخنان اخیر رهبری هم انعکاس داشت: «گزارش‌هایی به من می‌رسد که بعضی از طرحهای کلان در موضوعات تحقیقاتی مهم مثل هوافضا، ماهواره و امثال اینها، دچار توقّف یا لنگی است؛ این من را نگران می‌کند. این را می‌خواهم اینجا بگویم که مطالبه‌ی عمومی باشد، من از مسئولین امر به طور جدّی درخواست میکنم به این مسائل بپردازند. این طرحها، طرحهای بسیار مهمّی است؛ حتّی بعضی از طرحهای تحقیقاتی مربوط به انرژی هسته‌ای همین طور [است‌].

اینها نبایستی مطلقاً توقّف پیدا کند؛ نباید تعطیل یا نیمه‌تعطیل باشد که می‌گویند بعضی از اینها نیمه‌تعطیل است یا بعضی مُشرف به تعطیل است… اینها، هم خسارت علمی است برای ما، هم دانشمند جوانی که در بخش مثلاً هسته‌ای یا در بخش هوافضا یا در بخش نانو یا زیست‌فنّاوری با امیدواری مشغول فعّالیّت است، وقتی‌که این بخش مورد بی‌اعتنایی قرار می‌گیرد و نیمه‌تعطیل می‌شود، مأیوس می‌شود…یأس و نومیدی جوانان ما خیلی خطر بزرگی است.»[۳]
خلاصه‌ی کلام این که مسئولان محترم مراقب باشند تا زنجیر باز شده از پای ملت ایران در عرصه‌های فناوری و علمی را دوباره نبندند و بدانند که اگر بخواهیم روزی از گزند تهدیدهای دشمنان رهایی پیدا کنیم و تحت تاثیر هیچ تحریمی هم قرار نگیریم راهش این است که علم و دانش را جدی بگیریم. امروز قدرت‌های جهانی، به‌ دلیلِ  سطح بالای علمی‌شان است که دست برتری پیدا کرده‌اند و به دیگران زور می‌گویند.

البته ایران اسلامی بخاطر پایبندی به احکام نورانی اسلام، هیچگاه دنبال ظلم و زورگویی نخواهد رفت اما برای کندکردنِ حربه‌ی ناجوانمردانه‌ی دشمن و مصون نگه‌داشتن ملت و کشور و انقلاب، چاره‌ای جز مجهزشدن به جدیدترین فناوری‌های علمی ندارد.


  • حجت الاسلام رضا رستمی
  1. ۲۸مهر ۱۳۹۵
  2. رشد ۴۷۷ برابری تولید علم عربستان نسبت به ایران!
  3. ۲۸مهر ۱۳۹۵

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.