توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / سرویس پیرو / گزارش / وضعیت شیعیان در کشور کانادا به قلم گرگوری سودن

وضعیت شیعیان در کشور کانادا به قلم گرگوری سودن


وضعیت شیعیان در کشور کانادا به قلم گرگوری سودنمقدمات

کانادا کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی است که از ده استان (فدرال) و یازده مرکز اداری و سه قلمرو تشکیل شده‌است. این کشور از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده است. کانادا با مساحت ۹٫۹۸ میلیون کیلومتر مربع، دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور پهناور جهان از نظر مساحت خشکی است. مرز مشترک کانادا با ایالات متحده، بلندترین مرز زمینی در جهان است. بخش زیادی از خاک کانادا به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است.

هرچند کانادا پس از روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان است، اما جمعیت آن تنها حدود یک‌پنجم جمعیت روسیه است. نزدیک به ۹۰ درصد از جمعیت این کشور در امتداد مرز جنوبی آن، تا فاصله ۲۰۰ کیلومتری آمریکا زندگی می‌کنند. پرجمعیت‌ترین شهرهای کانادا به ترتیب تورنتو، مونترآل و ونکوور هستند.

ورود شیعه به این کشور به خاطر مهاجرت شیعیانی از ایران، پاکستان، لبنان، افغانستان و … بوده است و شیعه در استان‌های مختلف این کشور از جمله اونتاریا، کوبک و آلبرتا گسترش یافته است. همچنین شهرهای تورنتو، مونترال و ونکوور بیشترین جمعیت شیعه را در خود جای داده‌اند.

نظر به چند فرهنگی بودن نظام کانادا و به خاطر بالابودن سطح توسعه اجتماعی و خدمات رفاهی آن، روز به روز بر تعداد مهاجرانی که از کشورهای خود به کانادا کوچ می‌کنند، افزوده می‌شود.

 جمعیت کانادا

جمعیت کانادا بر طبق آخرین گزارش اداره آمار کانادا، بیش از سی و پنج میلیون و پنجاه و شش هزار نفر است. حدود چهار پنجم مردم کانادا در شهرهایی که کمتر از ۱۵۰ کیلومتر تا مرزهای آمریکا فاصله دارند زندگی می‌کنند.

 ایرانیان در کانادا

ایرانیان کانادا شهروندان کانادا هستند که پس زمینه ملیت ایرانی دارند و یا دارای تابعیت دوگانه ایرانی و کانادایی هستند.

طبق آمار در سال ۲۰۱۱ تعداد ۱۶۳٬۲۹۰ نفر با تبار ایرانی زندگی می‌کرده‌اند که با موج مهاجرت ایرانیان طی سال‌های گذشته شمار ایرانیان کانادا هم رو به فزونی گذاشته است.

ادیان در کانادا

درصد

دین

۷۶.۴%

مسیحی

 (کاتولیک، پروتستان و سایر کلیساهای مسیحی)

۱۶.۲٪

بی‌دین

۳.۲%

اسلام

۱.۱٪

یهودیت

۱٪

بودایی

۱٪

هندو

۰.۹٪

سیک

مسلمانان کانادا

بیش از یک میلیون مسلمان از قومیت‌های گوناگون که عمدتاً مهاجرند، در کانادا زندگی می‌کنند. محل اقامت مسلمانان این کشور به ترتیب تراکم جمعیت آنان، عبارت است از شهرهای تورنتو، مونترآل، ونکوور، اتاوا، وندزور و برخی شهرهای دیگر مانند هالی‌فکس، کیچنر، واترلو، ادمنتون و وینی‌پگ. مجموع مراکز اسلامی و مساجد موجود در کانادا بالغ بر سیصد و شصت مسجد و سازمان اسلامی است.

شعیان کانادا

جامعه شیعه که در حدود سه صد هزار نفر برآورد می‌شوند اما این غیر از شیعان اثنی عشاریه هم شامل اسماعیلی‌ها می‌باشد، در شهرهای بزرگ کانادا زندگی می‌کنند و مراکزی مخصوص به خود نیز دارند:

نام شهر

تعداد شیعیان

تعداد مراکز

تورنتو

۸۵۰۰۰

۲۵

مونترال

۵۰۰۰۰

۱۰

ونکوور

۴۰۰۰۰

۸

کلگری

۸۰۰۰

۲

وندزر

۱۰۰۰۰

۴

اتاوا

۱۲۰۰۰

۵

جمعی از شیعیان در شهرهای هملتون، ادمنتون، ونیپگ، لندن انتاریو، بروکس، و کچنر زندگی می‌کنند. همچنین در هملتون ۲ مرکز، ادمنتون ۲ مرکز، کچنر ۲ مرکز، لندن ۲ مرکز، نایاگرا فالز ۱ مرکز و هالیفکس ۱ مرکز برای شیعیان وجود دارد.

دکتر سید زین العابدین شهرستانی، مؤسس “مؤسسه دارالحکمه” در مونترال، گفت که در شهر مونترال بالغ بر صد هزار شیعه زندگی می کنند، شصت هزار نفر از آنان را لبنانی ها تشکیل می دهند. این شهر بسیار جای مناسبی برای تبلیغ و خدمت است، و وی شصت تا هفتاد کشور رفته‌است و جایی که برای اینگونه فعالیت‌ها مناسب است همین کشور کاناداست، از ۱۶۰ کشور مهاجر دارد و شرائط خوبی برای معرفی مکتب اهل بیت دارد. البته صهیونیست‌ها و وهابی‌ها این را درک کرده اند، یهودی‌ها هشتاد درصد بودجه فرهنگی کانادا را در اختیار دارند اما شیعه یک درصد از بودجه فرهنگی کانادا را در اختیار دارد و این بودجه ها بر اساس فعالیت‌ها توزیع می‌شود.

 مجمع اسلامی شیعیان کانادا

مجمع اهل بیت کانادا یا مجمع اسلامی شیعیان کانادا، نام سازمانی غیر انتفاعی و خیریه است، که در ۱۳۷۲ شمسی تحت عنوان مجمع اهل بیت آمریکای شمالی در شهر تورنتو کانادا تأسیس شده است. این مجمع مهمترین مرکز شیعیان کانادا است و هدف از تشکیل آن انسجام و ارتباط مراکز شیعی در کانادا بوده است، دبیرکل این مجمع سید رضا حسینی نسب است. مجمع مذکور تاکنون توانسته است با برگزاری کنفرانس منطقه‌ای سالانه وانتشار مجله‌ای به صورت فصلنامه به نام “راه راسیتن” و برگزاری مراسم مشترک برای عموم مراکز اسلامی در مناسبت‌های خاص و برقراری ارتباط با مراکز اسلامی، تا حدودی به اهداف فوق دست یابد.

سازمان‌ها

 مؤسسات آموزشی شیعیان در کانادا، شامل حوزه، آکادمی اسلامی و مدارس اسلامی و پاره وقت می‌باشد.

مدارس اسلامی

 مدرسه ولی العصر یک مدرسه شیعی که در تورنتو قرار دارد. این دبستان و دبیرستان اسلامی یک سازمان غیر انتفاعی فدرال است که در مهر ماهسال ۱۳۸۶ به ثبت رسید و درهای خود را به دانش آموزان در شهریور  ۱۳۸۷ افتتاح شد.

ولی العصر محیطی که در آن دانش آموزان مجبور نیستند به بین تبدیل شدن به مسلمانان عملی، حرفه‌ای موفق و شهروندان مسئول کانادا را انتخاب می کند.

دبیرستان یک زمان بحرانی برای دانش آموزان است که آنها فشار همسالان قابل توجهی روبرو هستند و به احتمال زیاد از انحراف. جامعه شیعه در کانادا تعداد زیادی از جوانان در این گروه سنی از دست داده است که در درد قابل توجه برای خانواده های آنها منجر و محروم جامعه از پتانسیل رهبری آن آینده است.

 حوزه علمیه

حوزه امام الحسین در شهر وندزر کانادا در سال ۱۳۸۴ شمسی تأسیس شد. تدریس در مرحله مواد مرحله مقدماتی و مرحله سطوح می‌باشد. این مراحل را حدود ده سال است.

آکادمی علمی اسلامی

 تا کنون سه آکادمی اسلامی در شهرهای مختلف کانادا ایجاد شده است:

“آکادمی اسلامی” درشهر ونکوور کانادا که توسط شیخ حسنین قاسمعلی اداره می‌شود.

“سازمان آموزش علوم اسلامی” که توسط جمعی از جامعه خوجه در تورنتو افتتاح شده است.

“مؤسسه‌ای آموزشی” هم تحت عنوان «مرکز مطالعات علمی اسلامی کانادا» در شهر تورنتو ثبت شده است و مقدمات شروع کار آموزشی را طی می‌کند.


  • جناب آقای گرگوری سودن (علی مهدی)

۵ دیدگاه

  1. درود بر رهروان راه حق از ایران تا کانادا
    سایت خوب و پر محتوایی دارید

  2. با سلام بر شیعیان و محبین اهل بیت…….ان شالله من هم بزودی به جمع شما میپیوندم

  3. کاش من توی کانادا مبلغ دین اسلام شم

  4. سلام عزیزم خیلی خوب توضیح دادی خدا تو را حفظ کند انشالله

  5. Labaik ya Hussain

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.