توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / یک عمر می توان سخن از زلف یار گفت!

یک عمر می توان سخن از زلف یار گفت!


طلاب انقلابی

مسعود بازرگان

در روزگاری که اکثر قریب به اتفاق سینماگران، تنها، دغدغه های غریب خود را بر روی پرده سینما می آورند، وجود فیلم هایی همانند هیهات فرصت مغتنمی است برای به تصویر کشیدن امتداد عاشورا در سایر دوران و زمانها.
قاب تلویزیون شاید با سعه صدر بالایی در طول تاریخ انقلاب اسلامی توانسته است تا حدودی به شعار (کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا) جامه عمل بپوشاند ولی سینما همواره با محدودیتها و بد رفتاری  هایی در این زمینه مواجه بوده است.
بوده اند فیلم هایی که تنها تعالی فرم را محور کار خود قرار داده و از وجود ظرافت های محتوایی غافل شده اند و بالعکس .
کسی منکر این نیست که فرم و محتوا دو روی یک سکه اند، و با فقدان هر یک، این سکه ی نافذ و تاثیر گذار کارایی خود را از دست داده و نمیتواند در خدمت رشد و پرورش ذهن مخاطب خود باشد.
برای تحقق این امر مهم (تولید آثاری با فرم و محتوای والا و ارزشمند) باید نهادهای دغدغه مند و انقلابی در تربیت نیروهای انسان رسانه، گام هایی روز افزون تر بردارند وگرنه نباید از بدنه فعلی سینما انتظاری فراتر از این وضع کنونی داشت.
تهیه کننده فیلم چهار إپیزودی، هیهات، (آقای محمدرضا شفیعی) جزء آن دست از افرادی است که با وجود ملامت ها و سختی های راه همواره به وجدان انقلابی خود پایبند بوده و با نگاهی به پرونده کاری او میتوان شاهد بود که او در کارهای سینمایی و تلویزیونی خود به اهمیت دو عنصر فرم و محتوا نگاه هنرمندانه و متعهدانه داشته و همیشه در راستای اهداف ارزشمند انسانی و انقلابی جمهوری اسلامی قدم برداشته است.
و سخن آخر اینکه؛
واقعه عاشورا و ملحقات آن در طول تاریخ، آنقدر دارای جذابیت های داستانی و زیبایی های بصری است که ادعای عده ای گزافه گو مبنی بر کهنگی و بی کشش بودن آن، صحبتی است مغرضانه و در پاسخ آنها به همین یک بیت شعر صائب باید بسنده کرد که؛

یک عمر میتوان سخن از زلف یار گفت    /    در بند آن مباش که مضمون نمانده است…


  • مسعود بازرگان