توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / پژوهش و تحقیق / زندگینامه فرج الله سلحشور

زندگینامه فرج الله سلحشور


فرج الله سلحشورفرج الله سلحشورنیا «زاده ۱۳۳۱ در قزوین، درگذشت ۸ اسفند ۱۳۹۴ در تهران» معروف به فرج الله سلحشور، بازیگر، چهره پرداز، نویسنده و کارگردان ایرانی است. او فعالیت هنری خود را با بازی در فیلم توبه نصوح «۱۳۶۱» به کارگردانی محسن مخملباف آغاز کرد. سلحشور کارگردانی مجموعه های تلویزیونی تاریخی-مذهبی چون ایوب پیامبر، مردان آنجلس و یوسف پیامبر را برای صدا و سیما در کارنامه دارد.

گرایش سیاسی فرج الله سلحشور

سلحشور از حامیان محمود احمدی نژاد «رئیس جمهور سابق ایران» محسوب می شود. او در جریان انتخابات ریاست جمهوری، سلحشور از احمدی نژاد حمایت کرد و او را مالک اشتر زمان خواند. او همچنین مورد تقدیر رهبر ایران قرار گرفته است. کارگردانی مجموعه تلویزیونی یوسف پیامبر باعث نزدیکی بیشتر وی با حکومت شد تا جایی که سلحشور و دیگر عوامل تولید این سریال با رهبر جمهوری اسلامی دیدار کردند اندکی بعد در مراسمی تحت عنوان تجلی اراده ملی از سلحشور تقدیر شد و او جایزه خود را به حوزه علمیه قم تقدیم کرد.

جنجال های فرج الله سلحشور

شکایت خانه سینما

خانه سینما در مرداد ۱۳۸۸ در پی برخی اظهارات وی از او شکایت کرد.

اتهام سرقت ادبی و تبرئه

در ۱۵ فرودین ۱۳۸۹ شعبه ویژه رسیدگی به جرایم کارکنان دولت فرج الله سلحشور را به جرم سرقت ادبی از طریق رونویسی فیلمنامه سریال یوسف پیامبر از مجموعه کتاب و فیملنامه دوجلدی «یوسف صدیق» اثر شهاب الدین طاهری به ۳ سال حبس و پرداخت جریمه ۱٫۵ میلیارد تومانی محکوم کرد. البته سلحشور خبر محکومیتش را تکذیب کرد و گفت: من فکر می کنم این دوستان پول گرفته اند تا خبرهای دروغ را همه جا منعکس و بدون اجازه منتشر کنند… ایشان یعنی عباس بابویهی ریاست هیئت کارشناسی پرونده شکایت شهاب الدین طاهری را اکثر دوستان در سینما می شناسند. حتی یک اثر قابل دفاع ندارند؛ لذا وی نمی تواند این هیئت را کارشناسی کند. البته در انتها دادگاه حکم برائت وی را صادر نمود.
ماجرای تشبیه سینمای ایران به فاحشه خانه

سلحشور روز ۲۳ مهر ۱۳۹۰ در گفتگو با پانا با انتقاد از تلاش یک تهیه کننده برای دعوت از آنجلینا جولی گفت: «آمدن آنجلینا جولی به ایران اتفاق خوبی است برای سینمایی که فاحشه خانه است. این سینما باید هم برای ادامه فعالیت خود فاحشه بین المللی بیاورد.»

هنرمندان بسیاری این سخنان را شرم آور دانستند یا خواستار کناره گیری او از سینما شدند که از جمله می توان به ترانه علیدوستی، پگاه آهنگرانی، نگار جواهریان، هانیه توسلی، باران کوثری، رؤیا تیموریان و داوود رشیدی اشاره کرد. در حالی که خبرگزاری پانا متن صوتی سخنان او را در اختیار دارد او اظهار نظر کرد: «من در آن گفتگو گفتم چرا با وجود این همه بازیگر خوب ایرانی، باید یک بازیگر هرزه بین المللی بیاورید.» «فرج الله سلحشور» تهیه کننده و کارگردان سینما و تلویزیون در گفتگو با خبرنگار سینمایی فارس در خصوص انتشار گفتگو وی با یکی از سایت ها مبنی بر اینکه «هنرپیشه های زن ایران خودشان یک پا آنجلینا جولی هستند و سینمای ایران باید هم برای ادامه فعالیت خود فاحشه بین المللی بیاورد»، با بیان این که این مطلب بد منعکس شده است، گفت: در میان بازیگران ایران، انسان های پاک، هنرمند و فرهیخته وجود دارد. من در آن گفتگو گفتم چرا با وجود این همه بازیگر خوب ایرانی، باید یک بازیگر هرزه بین المللی بیاورید. وی افزود: منظور من این بود که آوردن یک بازیگر هرزه خارجی، پایین آوردن شأن سینمای ایران و بازیگران زن است.

سلحشور ادامه داد: ممکن است در بازیگران زن ایران، افراد نابابی هم وجود داشته باشد ولی بسیاری از آن ها انسان های سالم و درستی هستند که به نظرم این اقدام اهانت به خود بازیگران سینمای ایران است.
اقرار به آتش زدن سینما

او می گوید «قبل از انقلاب اسلامی ماهیت سینما برای مردم روشن بود و خانواده های مذهبی با سینما و تلویزیون هیچ کاری نداشتند و ما به خوبی می دانستیم که سینما کانال ورود فرهنگ بیگانه به کشور ما است… من جزء کسانی بودم که قبل از انقلاب سینما آتش زدم و متأسفانه بعد از انقلاب برای همان سینماها موزه درست شد و هنوز هم از آنها حمایت می شود.» از آنجا که در مقطعی که «پیش از انقلاب» خوانده می شود، به جز سینما رکس، سینمایی آتش زده نشده و در آستانه پیروزی انقلاب سینماهایی آتش زده شد، برخی احتمال می دهند که منظور سلحشور آتش زدن همان سینما است.

فیلم شناسی فرج الله سلحشور

«۱۳۶۱» توبه نصوح، بازیگر
«۱۳۶۳» گورکن، بازیگر، چهره پرداز
«۱۳۶۵» پرواز در شب، بازیگر
«۱۳۶۷» انسان و اسلحه، بازیگر، تهیه کننده
«۱۳۷۲» ایوب پیامبر، بازیگر، کارگردان، فیلمنامه نویس
«۱۳۷۶» دنیای وارونه، بازیگر
«۱۳۷۶» مردان آنجلس، کارگردان
«۱۳۸۶» یوسف پیامبر، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

علت مرگ فرج الله سلحشور

در ۲۷ دی ۱۳۹۴، ریه های او از کار افتاد و بستری شد. پسر او، ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ گفت پزشکان امیدی به بهبود پدرش ندارند و حالش وخیم است.دفرج الله سلحشور که به سرطان ریه مبتلا بود در روز هشت ۸ اسفند ۱۳۹۴ درگذشت. فرج الله سلحشور، چندی پیش، در اظهارنظری عجیب، که حواشی زیادی نیز در پی داشت، سینمای ایران را فاحشه خانه خواند.


  • جناب آقای حسین کاوه

۲ دیدگاه

  1. رحمت خدا بر او

  2. خدا این استاد فرزانه و معلم اخلاق و ادب و نویسنده ی توانمند و کارگردان بی نظیر و مبلّغ دین اسلام و صورتگر داستانهای قرآنی رو قرین رحمت و مغفرت کنه.امیدوارم روزی آیندگان با این نعمت الهی بیشتر آشنا بشند و برای کسب برکت از نفس پاک ایشون بر سر مزاری که بسیار ساده و بی آلایش میباشد حاضر شده و کسب فیض نمایند..چرا که هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق ثبت است بر جریده ی عالم دوام ما

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.