توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / اندیشه / زندگینامه استاد حسن عباسی

زندگینامه استاد حسن عباسی


استاد حسن عباسیحسن عباسی متولد سال ۱۳۴۵در شهرستان (ازنا لرستان )است و در دوران جنگ ایران و عراق به عنوان یک بسیجی داوطلب به میدان جنگ رفت و بعد از پایان جنگ و دوران ثبات به یک نظریه‌پرداز در نظام جمهوری اسلامی تبدیل شد.

شغل:
عضو هیات علمی دانشگاه
مسئولیت:
رئیس مرکز بررسی های دکترینال امنیت بدون مرز ایران

تحصیلات:
لیسانس در علوم سیاسی
فوق لیسانس در روابط بین المللی
PHD در امنیت ملی با گرایش دکترین و خط مشی علوم استراتژیک
تحصیلات میان رشته ای
اقتصاد
جامعه شناسی
علوم
نظامی(دریایی، زمینی، عملیات ویژه، انتظامی)
مدیریت(عمومی، دولتی، استراتژیک)

فلسفه اسلامی، فلسفه غرب

کتب، کنفرانس و مقالات:
بیش از ۱۴۰
کنفرانس علمی(داخل و خارج کشور)
۳۱ جلد تالیف (در حوزه علوم استراتژیک)

تئوکراسی(خداسالاری) در عمل
دکترین امنیت بین المللی جهان اسلام
ابر دکترین جمهوری اسلامی
استراتژی دریا- اقیانوسی
نظام امنیت رسته جمعی دریا
پایه- اقیانوس هند و امنیت پیرامون سه قاره (افریقا، آسیا و اقیانوسیه)

هیدروپلیتیک و هیدرواستراتژی خلیج فارس
هیدروپلیتیک، هیدرواکونومی و هیدرواستراتژی دریای خزر
آینده جهان اسلام و غرب (بررسی تطبیقی آینده شناسی همکاری و تقابل اسلام و غرب)
تحلیل سیستم های حکومتی (الیگارشی، دموکراسی، تئوکراسی)
دموکراسی در عمل: پورنوکراسی، رشیوکراسی؟!

فعالیت‌ها :

او در نطق‌های خود به بسط نوعی تئوری دفاعی با نام «دفاع نامتقارن» مشهور است که بر مبنای شهادت‌طلبی در مسیر رضایت الله است. مهمترین دوره‌های مطالعاتی که به تدریس وی در حوزهٔ طرح ریزی استراتژیک، و دکترینال برگزار شده‌است عبارتند از:
غرب‌شناسی فلسفی، فرهنگی و استراتژیک در طی سال‌های ۱۳۸۰ و ۱۳۸۱

کلاس‌های دکترینال جامع طی سالهای ۸۱ تا ۸۳ کلبه کرامت از سال ۸۵ تا کنون.

دیدگاه‌ها :

عباسی مخالف «گفتگوی تمدن‌ها» و «جامعه مدنی»،‌از نوعی که اصلاح طلبان تعریف کردنده‌اند و نوعی وادادگی فرهنگی و اجتماعی را در آن الزام می‌کنند، است، و تنها راه مقابله با غرب را مقاومت فرهنگی و ایستادگی می‌داند. رسانه‌های آمریکا نیز متقابلا سخنان عباسی را دلیل محکمی بر تایید و ادامه سیاست‌های جرج بوش و نیاز مقابله و دفع خطر ایران دانسته‌اند.

وی به نقد سریال‎هایی همچون فرار از زندان، لاست، فرینج، قهرمانان، سیمپسون‌ها، دوستان، فلش فوروارد، جریکو، بیست و چهار و… پرداختهو همچنین نقدهایی بر سریال‎های شبکه فارسی ۱ داشته‌است.او در نقد محصولات سینمایی غرب، پس‌زمینه‌های احتمالی سیاسی و فرهنگی آنها را بررسی می‌کند.

او معتقد است دشمنان با ساختن انیمیشن یوگی و دوستان به نوح پیامبر اهانت کرده‌اند.

در سال ۱۳۸۹، او عضو هیات داوران بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر بود که واکنش‌های زیادی برانگیخت. رسانه‌های رسمی و منتقد داخلی حضور وی در فهرست داوران را «عجیب و سوال‌برانگیز» نامیدند.

بازداشت ها:

شکایت هاشمی و روحانی وی در ۱۶ خرداد ۱۳۸۸ در پی سخنرانی در دانشکدهٔ فنی دانشگاه تهران با عنوان «۲۰ سال خامنه‌ایسم و جمهوری دهم» و مصاحبه با روزنامه وطن امروز در تاریخ ۳ خرداد ۱۳۸۸ با عنوان «چرا می‌خواهند احمدی‌نژاد نباشد؟» و سخنرانی در تالار سید الشهدا تهران با عنوان «مهندسی افکار عمومی» بنا به شکایت دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی بازداشت شد که بعد در دادگاه رفع اتهام و تبرئه شد. وی همچنین مدعی شده که حسن روحانی و برخی دیگر از مسئولین جمهوری اسلامی از وی شکایت کرده‌اند و هنوز (تا سال ۹۴) با قید وثیقه آزاد است. علی شمخانی گفت: «اگر حسن عباسی و عباسی‌های دیگر به جبهه می‌آمدند و ما کمبود نیرو نداشتیم، مسئله فرق می‌کرد. ایشان در جبهه حضور نداشتند». عباسی این ادعا را رد کرده و خبرگزاری فارس هم چند عکس از او با لباس نظامی منتشر کرد.

شکایت ارتش

در مرداد ۱۳۹۵ سخنرانی از عباسی منتشر شد که در آن او گفته بود ارتش بی سرو صدا فقط در پادگان‌ها حضور دارد. او گفته است که آمریکا چنین نیرویی را می‌خواهد. عباسی این سخنان را در حالی بیان کرد که از سپاه پاسداران و بسیج تجلیل کرد. سرتیپ ستاد احمدرضا پوردستان در حاشیه عیادت از جانبازان آسایشگاه جانبازان امام خمینی (ره) مشهد، با انتقاد شدید از سخنان حسن عباسی گفت: «از طریق مدیریت حقوقی نیروی زمینی ارتش علیه عباسی طرح دعوا شده است.» پوردستان اظهار کرد: «وی (حسن عباسی) بدون شناخت و آگاهی اقدام به بیان سخنانی نسنجیده کرد و باید هرچه زودتر از مجموعه ارتش جمهوری اسلامی ایران و عموم ملت ایران عذرخواهی کند، در غیر این صورت موضوع به طور جدی‌تر پیگیری می‌شود و منتظر واکنش مراجع قضائی در این ارتباط خواهیم بود.» حسن عباسی به دلیل ممانعت از تودیع وثیقه در روز چهارشنبه ۱۳ مرداد بازداشت و سه روز بعد آزاد شد.

متاسفانه عموم مردم استاد حسن عباسی را صرفا از طریق کلیپ‌های جنجالی که از وی پخش می‌شود می‌شناسند، لذا گاهی ایشان را هم تراز برخی از سخنرانان و ژورنالیست‌های سطحی می‌پندارند که بیشتر داد و بی داد می‌کند تا اینکه حرف و سخن اساسی بزند.

توصیه می‌کنم برای شناخت عمیق از استاد حسن عباسی فقط کمی وقت گذاشته و سایت‌های مراکز تحت اشراف ایشان را ملاحظه بفرمایید، تا بیشتر با تفکرات، نظریات و تولیدات این استاد پر تلاش و انقلابی و همچنان شاگردان وی آشنا شوید.

 • برای آشنایی بیشتر با استاد حسن عباسی به سایت‌های مراکز تحت اشراف ایشان که در ادامه درج می‌گردد مراجعه بفرمایید.

♦️پایگاه شخصی اطلاع رسانی استاد حسن عباسی 🌐hasanabbasi.ir

♦️مرجع نشر سخنرانی‌های استاد حسن عباسی 🌐dr-abbasi.ir

♦️اندیشکده یقین 🌐andishkadeh.ir

♦️انتشارات اندیشکده یقین 🌐publication.andishkadeh.ir

♦️کرسی نظریه پردازی کلبه کرامت 🌐kolbeh-keramat.ir

♦️پایگاه آیت مداری 🌐ayatmadari.ir

♦️مرکز اشاعه ایمان 🌐imancenter.ir

♦️باشگاه استراتژیست های جوان 🌐ystc.ir

♦️مرکز پایش استراتژیک فروپاشی اقتصاد لیبرال 🌐payesh.kadamaei.ir

♦️اخبار استراتژیک 🌐stcnews.ir

♦️ایران ۱۴۴۴ 🌐iran1444.ir

♦️دیپلماسی علوی 🌐alavidiplomacy.ir

♦️سینمای استراتژیک 🌐strategiccinema.ir

♦️پویا نقد 🌐pouyanaghd.ir

♦️استراتژی برای کودکان و نوجوانان 🌐strategistkids.ir

♦️کد آمایی / الگوی ایرانی معیشت 🌐kadamaei.ir

♦️بررسی و شفاف سازی آژانس امنیت ملی آمریکا 🌐nsainfo.ir

♦️کارنامه و برنامه چهل سالگی انقلاب اسلامی 🌐۴۰-sal.ir

♦️نقشه مهندسی سیاسی جمهوری اسلامی ایران 🌐mse.ystc.ir

♦️نهضت مردمی ممانعت از جنگ با خدا 🌐reba.ir

♦️جنبش مقسطین 🌐moghsetin.ir

♦️جنبش مردمی حلال‌زاده‌ها 🌐halalzadeha.ir

♦️جنبش مردمی احیاء زکات 🌐e-zakat.ir

♦️جنبش مردمی مقاومت در جنگ ارزی 🌐currency-war.ir

♦️پویش مبارزه با قمار سازمان یافته 🌐qomar.ir

♦️اندیشه جویان استاد حسن عباسی 🌐students.ystc.ir

♦️پویش سوال ما؟؟؟ 🌐soalema.ir


 • حسین کاوه

۱۴ دیدگاه

 1. قهرمان بهرامی

  سلام دکتر عباسی ی فرد ایثارگر و انقلابی صدرصد انقلابی و در خط اسلام و ولایت هستش خدا خودش و خانوادگی حفظ کنه صحبتی و کلام شمخانی هستش که فرموده دکتر عباسی جبهه نرفته ک بعید از ی افسر که سپاه رو به ارتش و پشت به ولایت و رهبری بخاطر پست و مقام کرد مگه شمخانی یک ساعت خط مقدم رفته اگه اسناد وجود داره منتشر کنید و اگه فیلمی ازش در خط مقدم داره برا مردم از طریق صدا و سیما بزارید و جناب دریادار شمخانی از مریدان بنی صدر هستش چطور در مورد دکتر عباسی اظهار نظر میکند که جبهه نرفته اگه صبر کنی ز غوره حلوا سازم . انشالله ماهیت گرگان در پوست میش مشخص خواهد جناب شمخانی ریاست طلب . و اما در خصوص نظر دکتر در باره ارتش عرض کنم اشتباه کرده برادران ارتش دوشا دوش سپاه و بسیج در خط مقدم جنگیدن و شهدای زیادی تقدیم انقلاب کردن که جای تقدیر داره از عزیزان ارتش و شهربانی و ژاندارمی سابق .

 2. سلام از دکتر عباسی تقاضا دارم ماهیت شمخانی رو بیشتر باز کنه برا مردم که بدونن جناب دریادار اموالش چقدر و از کجا آورد و علت حمایتش از بنی صدر بخاطر چیه . و فرزندانش الان کجا هستن و ما بطور جد پشتیبان دکتر عباسی هستیم . خدا نگهدارت باشه لر با سخاوت و شجاع

 3. دکتر عزیز بنده از فرماندهان جز در کردستان و جنوب هستم و جانباز موج انفجار و شیمایی هستم با بیش از چهل ماه حضور داوطلبانه در جبهه های حق علیه باطل ترا خدا چون مجوز تریبون داری در خصوص این افراد که به انقلابی بودنشان تردید وجود داره .سخنرانی و رسانه ای کنید علی مطهری نماینده مجلس. محمود صادقی نماینده مجلس. پزشکیان نماینده مجلس. نوبخت. آخوندی وزیر. جهانگیری.معاون اول رییس جمهور. شمخانی.محسن رفسنجانی.افشانی شهردارپایتخت. علیرضا رحیمی نماینده مجلس. خانم سیده فاطمه حسینی که پدرش سهامدار عمده انقلاب هستن . خود شخص روحانی .

 4. سلام آقای قهرمانی .ایکاش فرق بین حرف و عمل را میدانستید تا بدانید ماهیئت آقای عباسی چیست و شمخانی چه خدمات عملی داشته!!!؟

 5. سرباز گمنام

  با سلام خدمت استاد عزیز و روشنفکر استاد حسن عباسی. لطفا در سخنرانی هایتان ماهیت محمود احمدی نژاد را مشخص کنید, و برای مردم روشن کنید.
  ایا احمدی نژاد از ابتدا مخالف حضرت اقا بوده
  هدف او از مخالف با حضرت اقا چیست
  اگر میشود زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد رو با زمان اقای روحانی و هاشمی رفسنجانی مقایسه کنید

 6. من از شناسنامه سایت شما بی خبرم ولی اگر به استاد دسترسی دارید لطفا به ایشان بفرمائید در باب اقای بهرام مشیری چه نظری دارند با تشکر

 7. طه بادیان

  سلام دوستت داریم خدا پشتت باشه انشالله

 8. محمدطه الیاسی

  سلام خدمت استاد حسن عباسی گل و گلاب من طرفدار شما هستم و از سخنرانی کردن شما خیلی لذت میبرم ولی شما خیلی با کلاس و به قول معروف قلمبه سلمبه صحبت میکنید ومن هنوز نوجوانم و ۱۶ سال بیشتر ندارم و بعضی از سخنرانی های شما را متوجه نمیشوم لذا خواهشمندم که کمی نوجوانانه تر سخنرانی بفرمایید تا نوجونان انقلابی همانند من بتوانند از سخنرانی های شما لذت بیشتری ببرند با تشکر خدانگه دارتان

 9. خدا شما را حفظ کند خدا خیرتان دهد یکی ار طرفداران شما

 10. سلام
  آخر متوجه نشدیم آقای عباسی تحصیلاتش ن چیه
  اینجا میگید phdداره
  ویکی پدیا میگه لیسانسه
  از خودش پرسیدن، گفته به من میگن حاجی، ولی مکه نرفتم
  لطفا این شبهه رو رفع کنید و تصویری از مدرکشون ارائه بدید.
  شاید دکتر باشه و چون مدرک گرا نیست، جایی نمیگه
  شاید دانشگاه و مدرکش معتبر نیست، جایی نمیگه
  شاید دکتر نیست، جایی نمیگه
  لطفا تکلیفش برای طرفدارانش مشخص کنید

 11. باسلام.اگرهرکس مقدارکمی ازعقل ومنطقش استفاده کندوتعصب راکناربگذارد متوجه میشودکه شخصی مثل آقای عباسی که یک دانشکده بامجوزوزارت علوم دراختیاردارندوعضوهیات علمی دانشگاه هستندودربرنامه های معتبردانشگاههای معتبروصداوسیماکه هردکتری راراه نمیدهند وقبلش ازنهادهای نظارتی استعلام علمی اخلاقی گرفته میشود،ایشان قطعادکترکه هیچ فوق دکتری ودانشمندهستند.
  واگرمواردبالاراهم درنظرنگیرم ازنوع صحبت ومناظره های ایشان میشه فهمید که چقدربارعلمی دارند.
  ایشان دارای پرونده اعزام داوطلبانه وجانبازی جنگ هم هستند.اسنادصحبتهای بالاباکمی جستجواینترنتی پیدامیشود.وتمام اتهامهابه ایشان،ازسمت جناح سیاسی مخالف ایشان است که عین دروغ وظلم به ایشان میباشد.

  • بی شناسنامه

   جناب ناشناس خیلی از افراد هستند و بوده اند که بدون مدرک و تحصیلات دانشگاهی در خیلی جاهای مهمتر از عباسی حضور پیدا کردن و صحبت کردن ولی تهش مشخص شد که پوچ بودن، نمونه اش مرحوم آقای کردان که در دانشگاه های مطرحی همچون شهید بهشتی و تهران برای دانشجویان دکتری درس گفته بودند ولی بعداً معلوم شد که ایشان فوق دیپلم بودن یا رائفی پور معلوم الحال که ایشان هم مثل عباسی خودشون را در تمامی امور دکتر میدونن.
   دوست عزیز حرف زدن بی پایه و اساس را همه میتونن انجام بدن، باید دید این نوع صحبت ها چقدر با منطق و عقل جور در میاد وگرنه شعار دادن کاری نداره.
   طفره نرید اگر ایشان مدرک دانشگاهی دارند رو کنید یا خودشان رو کنند

 12. یک بی شناسنامه

  جناب سایت پیرو، لطفاً درباره دانشگاه هایی که استـــــاد حسن عباسی از آنها مدرک گرفته اند و همینطور سال های فارغ التحصیلی ایشان منبع موثق ارائه کنید. و مثلاً اینکه ایشان کدام مقالات علمی را و در کدام مجلات ISI و یا ISC برای دریافت دکتری خودشون چاپ کردن ارائه کنید.
  ممنون میشم

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه و پیگیری شما
   گرچه مدرک دانشگاهی و یا درج مقاله در برخی مجلات علمی می‌تواند به عنوان یک معیار و شاخص برای تعیین سطح علمی افراد باشد اما این تمام ماجرا نیست!
   کم نیستند اندیشمندانی که از هیچ دانشگاهی مدرک نداشته‌اند اما جزء برجسته‌ترین‌ دانشمندان عصر خود بوده‌اند
   برای آشنایی بهتر با آراء و اندیشه‌های استاد عباسی آدرس سایت‌های مراکز تحت اشراف ایشان را در همین صفحه قرار می‌دهیم
   امیدوارم با تامل در تولیدات علمی و محصولات این مراکز به پاسخ خود برسید
   با تشکر

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.