توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / سرویس پیرو / حاشیه‌ / خاطره / سیرت زیبا بِه از صورت زیبا

خاطره / سیرت زیبا بِه از صورت زیبا


یادش بخیر سالهای قبل که در روستا بودیم؛ برای چیدن زالزالک با عمویم به کوه رفته بودیم. دو تا درخت زالزالک در فاصله ی چند متری هم قرار داشتند.

درخت اولی زالزالکهای قرمز رنگی داشت، طوری که هر آدمی را مجذوب خود می کرد. وقتی که دو سه تای آن را مزه کردم؛ دیدم آن مزه مطلوب را نداشت، به عمویم گفتم: اینکه فقط از دور آدم را می کشد ولی …

اما زالزالکهای درخت دومی علیرغم اینکه قرمز نبوده و کمرنگ تر بودند ولی مزه داشتند.

دنیای آدمها و افکارشان هم همین است، چه بسا یک نفر از لحاظ تیپ ظاهری و سایر مزایای مادی در رتبه ی بالاتری باشد ولی اعتقادات درست و حسابی نداشته باشد. به حلال و حرام، چنان اعتقادی نداشته باشد و …، در مقابل او کسی هم ممکن است زیاد دارایی و مالی نداشته و بر و بیایی هم نداشته باشد ولی آدم با وجدان تر و خدایی تریست. ممکن است خیلی از انسانها بنا بر طبع مادی گری خویش، نفر اول را بپسندد.

قرآن می فرماید: « قُلْ لا یَسْتَوِی الْخَبیثُ‏ وَ الطَّیِّبُ وَ لَوْ أَعْجَبَکَ کَثْرَهُ الْخَبیثِ‏ فَاتَّقُوا اللَّهَ یا أُولِی الْأَلْبابِ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ»[۱]

من بگو: « (هیچ گاه) ناپاک و پاک مساوى نیستند؛ هر چند فزونى ناپاکها، تو را به شگفتى اندازد! از (مخالفت) خدا بپرهیزید اى صاحبان خرد، شاید رستگار شوید!
خداوند به همه ی ما فهم درست در دین و زندگی را عطا فرماید.


  • حجت الاسلام سید حسین سیدی
  1. سوره مبارکه مائده آیه شریفه ۱۰۰

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.