توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / پژوهش و تحقیق / زندگینامه شهید سید نواب صفوی

زندگینامه شهید سید نواب صفوی


بیوگرافی شهید نواب صفویسید مجتبی میرلوحی تهرانی معروف به نواب صفوی، در سال ۱۳۰۳ شمسی در خانواده ای روحانی و اصیل در خانه محقری در خانی آباد تهران قدم به عرصه ی وجود گذاشت.با رحلت پدر،دایی سید مجتبی سر پرستی خانه ایشان را بر عهده می گیرد. سید مجتبی عشق و علاقه زیادی به دروس اسلامی دارد ولی دایی وی با او مخالفت می کند.

سید مجتبی دست از عقیده خویش بر نمی دارد و در مسجدی که در خانی آباد است شروع به فراگیری درسهای حوزه می کند و همزمان در مدرسه آلمانیها به دروس جدید می پردازد. او در فرصت های مناسب آنچه فهمیده به همکلاسی های خویش می گوید و اوضاع سیاسی و فرهنگی و اقتصادی را برای آنان شرح می دهد. سید در سال ۱۳۲۱ تحصیلات خود را به پایان برده و در خرداد ۱۳۲۲ در شرکت نفت استخدام می شود.

وی شبها جلساتی برای کارگرها دائر می کند و وظایف دینی و اجتماعی شان را گوشزد می کند.سید سیمای زشت استعمار را در کارها و فعالیت های آنان نشان می دهد و می گوید: «این چیست که در چند جای شهر می نویسند”ورود ایرانی و سگ ممنوع” آنان ایرانیان را در ردیف سگ قرار داده اند در حالی که خودشان زیر دست ما هستند.»

شش ماه از ورود سید مجتبی به شرکت نفت نگذشته بود که یک انگلیسی به کارگری ایرانی حمله می کند و وی را زخمی میکند. همان شب جلسه ای تشکیل می شود و قرار می گذارند که صبح قبل از کار در پالایشگاه جمع شوند. سید مجتبی شروع به سخنرانی می کند و چنین می گوید: «چون ما مسلمان هستیم و قصاص یکی از احکام ضروری ماست ، یا باید آن انگلیسی اینجا بیاید و در جلوی همه از این برادر عذر خواهی کند و یا اگر این کار را نکرد ، عین کتکی را که به این برادر زده را به او میزنیم». هنوز سخنان سید به پایان نرسیده بود که کارگران به خشم آمده ، به سالن آن انگلیسی رفته، و آنجا را خراب کردند. پلیس دخالت می کند و با دخالت پلیس، انگلیسی متواری می شود. چند نفر از کارگران دستگیر می شوند ولی سید موفق به فرار از معرکه می شود و شبانه راهی نجف می شود.

شهید نواب صفوی در دی ماه ۱۳۲۶ با نیره السادات ازدواج کرد و سه دختر حاصل سه سال زندگی مشترک آنها بود که دختر سوم پس ازشهادت نواب به دنیا آمد.


  • جناب آقای حسین کاوه

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.