توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / پژوهش و تحقیق / شناخت نامۀ تشکل انصار حزب الله

شناخت نامۀ تشکل انصار حزب الله


شناخت نامۀ تشکل انصار حزب الله

توجه: به خاطر عدم ارائه شناخت نامۀ توسط رسانه های تشکل انصار حزب الله جبرا به این نوشته از ویکی پدیا اکتفا نموده ایم . . . (اطلاعات ویکی پدیا خیلی دقیق نیست) اما در اولین فرصت اطلاعات دقیق تر خواهد شد.

سایت انصار حزب‌الله تاریخ آغاز بکار این تشکیلات را دی ماه سال ۱۳۷۰ ذکر می‌کند اما حجت‌الاسلام پروازی از رهبران اولیه سازمان تاسیس این تشکیلات را از دل هیات‌های رزمندگان اسلام در دهه شصت و فعالیت منسجم آنرا از سال ۱۳۷۲ و با ابتکار برخی از فرماندهان سپاه بر شمرده‌است:

در این سال – ۱۳۷۲ – الله کرم آمد و گفت بیا در هیات رزمندگان سخنران باش. تعداد موسسان انصار ۱۸ نفر بودند که به سه گروه تقسیم می‌شدند. گروه وابسته به «ذوالقدر» که تعدادشان ۷ نفر بود. هفت نفر هم از طرف «عبداللهی» معرفی شدند و چهار نفر هم با «الله کرم» بودند. بچه‌ها همگی، من و مرحوم نجفی را قبول داشتند. سخنرانی‌ها در دوران حیات نجفی شروع شد و بعد از رحلت ایشان از من خواستند کار او را ادامه دهم. اسم انصار در آن تاریخ اصلاً مطرح نبود. می‌گفتند برو بچه‌های هیئت رزمندگان، به مرور اسم انصار به میان آمد و با قوی شدن حضور وابستگان «ذوالقدر» و «الله کرم»، حضور رزمندگان کمرنگ شد.

بدنه این تشکیلات از اعضای عادی بسیج و سپاه و رهبران آن عمدتاً از فرماندهان نیرو بودند. امیر فرشاد ابراهیمی (از رهبران سابق این گروه) همچنین از دیدار با سعید امامی (معاون امنیتی اسبق وزارت اطلاعات) و حمایت وی از این تشکیلات خبر می‌دهد.

گروه انصار حزب‌الله مسئول اغلب حملات فیزیکی و خشونت‌آمیز به تجمعات مسالمت‌آمیز نیروهای منتقد نظام جمهوری اسلامی ایران و شهروندان بی‌اعتنا به علایق دولتمردان کنونی ایران، در طول دو دهه اخیر بوده‌است. بگفته نشریه نیویورک تایمز این گروه در تاریخچه عملکرد خود سابقه حمله به دانشجویان معترض در واقعه ۱۸ تیر ۱۳۷۸، حمله به سینما، از جمله حمله به سینماهای نمایش دهنده فیلم تحفه هند در سال ۱۹۹۶، و بگفته نشریه گاردین آزار و اذیت دانشجویان معترض به محمود احمدی نژاد دردانشگاه امیر کبیر تهران را دارد.

حمید استاد، مسوول انصار حزب‌الله در شهر مشهد، علمکرد حزب‌الله را اینگونه توصیف می‌کند:

نیروهای حزب‌اللهی در دفاع از ارزشها و دست‌آوردهای انقلاب و جلوگیری از فضاسازی و تبلیغ علیه جریان‌های حزب‌اللهی به صورت واکنش حافظه‌دار و هوشمندانه عمل می‌کنند و با هیجانات کور و نیروهای نفوذی و گروه‌های خودسر برخورد می‌کنند و به نحوی یک نظم و انضباط درونی بوجود می‌آورند.

این گروه دارای شبکه وسیعی در اغلب شهرهای ایران است که با حمایت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج فعالیت می‌کنند. اغلب اعضای این گروه را نیز اعضای بسیج و سپاه تشکیل می‌دهند. علی یونسی وزیر اطلاعات دولت اصلاح‌طلب سید محمد خاتمی تعداد اعضای رسمی این گروه را در سراسر کشور ۵۰۰ نفر تخمین زده و وعده برخورد با آنان را داد.

علی احمد ابراهیم‌نژاد برادر عزت ابراهیم‌نژاد، از کشته‌شدگان در حوادث کوی دانشگاه، انصار حزب‌الله را مسؤول کشته شدن برادرش و مجروح شدن بسیاری دانشجوی دیگر در حادثه ۱۸ تیر معرفی می‌کند.

به گفته حمید استاد این گروه نیازی به مجوز وزارت کشور جهت فعالیت ندارد. وی برخی از شعارهای انصار حزب‌الله را به شرح زیر بیان می‌کند:

نماینده بیدار باش، آمریکا در کمین است. نماینده این آخرین هشدار است. ترس و عقب‌نشینی، عاقبتش بندگی است. این است شعار ملت، هیهات مناالذله. حزب‌الله می‌میرد، سازش نمی‌پذیرد. حسین حسین شعار ماست، شهادت افتخار ماست.


  • جناب آقای حسین کاوه

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.