توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / پژوهش و تحقیق / اصطلاحات / مختصری پیرامون پروپاگاندا

مختصری پیرامون پروپاگاندا


دروغ های برنامه ریزی شدهتعریف پروپاگاندا: دروغهای وقیحانه سیاسی برای فریب افکار عمومی در جهت رسیدن به دلخواه مبلغ سیاسی در علوم اجتماعی و سیاسی اصطلاحا پروپاگاندا نامیده میشود.

این تعریف چهاررکن دارد
۱- دروغ های وقیحانه؛ منظور اطلاعات هماهنگ و جهت‌دار غیر واقعی است.
۲- فریب؛ منظور از فریب همان نفوذ در عموم مردم است در این راستا، اغلب اوقات، واقعیت ها به طور گزینشی بیان و بازنمایی می شوند (درحالی که نادرستی آن بر گوینده روشن و آشکار است) تا از سوی مخاطب، واکنش و رفتاری احساسی و نه آگاهانه و خردمندانه سر بزند.

۳- افکار عمومی؛ منظور افکار توده مردم است
۴- دلخواه مبلغ سیاسی؛ منظور از دلخواه مبلغ سیاسی یعنی تبلیغاتی که برای طیف سیاسی که او را تغذیه میکنند انجام می دهد تا بتواند زمینه نفوذ را فراهم کند و تغییر گرایش در مخاطبان به وجود بیاورد. به بیانی دیگر دلخواه مبلغ یعنی پیشبرد یک برنامه سیاسی از قبل تعیین شده بر خلاف حاکمیت موجود.

فرق پروپاگاندا با ترغیب یا اقناع

شاید این سوال به وجود بیاید که پروپاگاندا چه فرقی با ترغیب یا اقناعی که خودمان بیان می کنیم دارد ظاهرا آن دو یک چیز است ولی خیر این دو فرق دارند، پروپاگاندا هدفش این است تا به پاسخی دست یابد که قصد مبلغ را تداوم ببخشد. اما اقناع یا ترغیب، به مثابه یک فعال کننده دو سویه عمل می‌کند و هدفش آن است که به نیازهای ترغیب کننده و ترغیب شونده پاسخ دهد، بنابراین در پروپاگاندا فقط نیازهای مبلغ در نظر گرفته می شود.


  • جناب آقای صادق مولایی

یک دیدگاه

  1. اگر طلبه ها و یا بهتر بگم روحانیون اتحاد داشتند و همه و همه پشت رهبری حرکت می کردند از به قول شما پرو پاگاندا ها خنثی می شد … ببخشید رک می گم مشکل شما طلبه ها اینه که هر کی خودش را بهتر از بقیه می دونه و هر کی ساز خود رو می زنه به قول سیاسیون تعامل ندارید…..
    خدا کنه این کار شما گسترش پیدا کنه

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.