توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / پژوهش و تحقیق / زندگینامه شیخ زکزاکی

زندگینامه شیخ زکزاکی


شیخ ابراهیم زکزاکیابراهیم یعقوب زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه و روحانی شیعیان این کشور در سال ۱۹۵۳ چشم به جهان گشود. وی دانش آموخته رشتهٔ اقتصاد است و چندین بار در دههٔ ۸۰ و ۹۰ میلادی به زندان افتاد.

وی از حدود ۳۰ سال پیش یعنی زمانی که انقلاب اسلامی در ایران در سال ۱۹۷۹به پیروزی رسید این مسئولیت را برعهده دارد. زکزاکی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، شیفتۀ امام خمینی(ره) شد و سال‌ها بعد به ایران آمد. و وقتی با لباس روحانیت به نیجریه بازگشت در منطقه‌ زاریا و کانو به تبلیغ تشیّع پرداخت.

سه پسرش در راهپیمایی روز قدس سال ۲۰۱۴ بدست پلیس نیجریه شهید شده اند، فعالیت های خود از دهه ۱۹۸۰ تاکنون آغاز کرده و در این مدت بین ۸ تا ۱۲ میلیون نیجریه ای توسط وی به شیعه شده اند و این امر باعث حملات شدید برخی گروه های اسلامی افراطی به او شده است. وی همچنین عضو مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) است.

گروه تروریستی بوکوحرام تحت حمایت وهابیون عربستان در ادامه عملیات ضد شیعی خود دست به انواع جنایات علیه شیعیان نیجریه زده اند که از آن جمله می توان به طرح گروه تروریستی بوکوحرام برای ربودن زنان شیعه در این کشور اشاره کرد.

رهبر شهید جنبش اسلامی نیجریه در مراسم جشن عید سعید غدیر خم امسال با افشاری توطئه گروه بوکوحرام نسبت به ربوده شدن زنان و دختران مدرسه چیبوک توسط عناصر این گروه تکفیری هشدار داد.

مراسم جشن عید خجسته و سعید غدیر خم، عید امامت و ولایت با حضور گسترده شیعیان در حسینیه بقیه‌الله شهر «زاریا» واقع در «ایالت کادونا» نیجریه برگزار شد.

در شهر زاریا شیعیان جشن عید غدیر را سه روز متوالی برگزار می‌کنند و در این مراسم اشعار و سرودهای زیبایی در وصف مولی الموحدین حضرت علی(ع) قرائت می‌شود.

روحانی شهید نیجریه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود از طرح گروه تروریستی بوکوحرام برای ربودن زنان شیعی خبر داد.

وی با افشاری توطئه گروه بوکوحرام نسبت به ربوده شدن زنان و دختران مدرسه چیبوک توسط عناصر این گروه تکفیری هشدار داد.

شیخ زکزاکی از بانوان درخواست کرده بود که برای شرکت در مراسم‌های حسینیه بقیه الله به صورت دسته جمعی و قبل از غروب آفتاب حرکت کنند.

زکزاکی همچنین از توطئه دیگری برای بدنام کردن جنبش اسلامی خبر داده و اظهار کرده بود: یک گروه معلوم الحال قرار است که یونیفرم‌های پاسداران جنبش اسلامی را به تن کنند و به سربازان نیجریه که در حال بازگشت از ماموریتشان هستند تیراندازی کنند.


 • جناب آقای حسین کاوه

۸ دیدگاه

 1. سید زاهدکشاورز

  خداوندا این شیخ بزرگوار رو حفظ وحمایت بفرما

 2. سلام،مانگران سلامتی شیخ هستیم،آیا سلامت و زنده هستند ان شاءالله؟ آیا آزاد شدند؟

  • علیکم السلام
   ایشان سالم هستند ولی آسیب هایی از ناحیه چشم و پا خورده اند که امید واریم هرچه زودتر بهتر شوند.
   ضمنا به شدت تحت کنترل دولت ظالم نیجریه هستند.
   ضمن دعا کردن باید سعی کنیم راه و هدف ایشان را ادامه داده و ترویج کنیم.
   در پناه حق

 3. این راه ادامه دارد

 4. خداوند محافظ شیخ ویارانش باد سلامتی شیخ رو ازخدا خواستارم

 5. سلام
  چطور میشه مثل شیخ زکزاکی بود؟
  مثل ایشون تاثیرگذار؟
  و البته باسواد شیعی

 6. خدا حفظشون کنه و عمر طولانی به ایشون بده که مایه افتخار اسلام و هستن

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.