توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / چرا هر سال سانسور می‌شود؟ !

چرا هر سال سانسور می‌شود؟ !


طلاب انقلابی

علی تجرد

ما به اصطلاح حزب اللهی‌ها نزد گروهی به این شناخته شده‌ایم که همه چیز به سود ماست و گله‌ای نداریم مگر از دولتی که برخلاف خواست ما رای آورده باشد. آن رییس‌جمهور اسمش را نبر که این روزها زمزمه بازگشتش لرزه به تن بعضی انداخته، سال ۸۸ در سخنرانیش از صدا و سیما گفت ما هم منتقدیم و دنبال اصلاح؛ ما هم از وضع موجود ناخشنودیم و برای رسیدن به جایگاه بهتر تلاش می‌کنیم (نقل به مضمون).

بعضی از این نقدها با پرسش‌هایی همراه است که گاهی پاسخ روشنی برای آن نمی‌یابیم. دیروز (پنجشنبه) که دیدار رهبر انقلاب با شاعران از صدا و سیما پخش شد، یاد این پرسش کهنه افتادم که چرا این لطیف‌ترین دیدار ولی فقیه این‌جور پخش می‌شود؟ تازه امسال خوب شده بود، وگرنه سال‌های پیش که بدون اطلاع رسانی درست و حسابی و همزمان با مجموعه تلویزیونی و در چند قسمت جوری پخش می‌شد که خدای نکرده همه کس نبینند. به گمانم امسال نخستین سالی بود که همه دیدار در یک شب پخش شد، آن هم با اطلاع رسانی از روز پیش که این یکی البته تازگی نداشت. اما یک پرسش همچنان در این سال‌ها بی‌پاسخ مانده و آن این‌که چرا حواشی دلنشین این دیدار، هر سال سانسور می‌شود؟ این سانسور را از مقایسه حاشیه نویسی‌هایی که چند سالی است از طریق پایگاه اینترنتی خود رهبری پخش می‌شود، با آنچه از صداوسیما پخش می‌شود، کشف کرد.
من که تا امروز نتوانستم پاسخی برای این پرسش بیابم که چرا این حواشی که هم فضای صمیمانه دیدار را بیشتر نشان می‌دهد و هم گاهی همراه با نکات ارزشمند و راهگشایی است، باید از مردم پنهان بماند. خدا کند یا ما هم بفهمیم داستان چیست یا از سال آینده این‌قدر ناخن خشکی رسانه‌ای نبینیم. باز یاد سینه پردرد نادر طالب زاده افتادم. یک وقت گمان نکنید به دکمه گیر دادیم؛ این مشتی است از خروار، آهی است از دردی که سال‌هاست می‌کشیم و ناگفته نماند که این روزها به بهبودش امیدوارتریم.


  • علی تجرّد

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.