توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / سیاست / جهاد کبیر؛ رافع خطر استحاله و ضامن بقای انقلاب

جهاد کبیر؛ رافع خطر استحاله و ضامن بقای انقلاب

۱۰۱۳۴هویت انسان به اندیشه و تفکر اوست که عامل اصلی افتراق بشر از دیگر موجودات، تلقی می‌شود؛ و همین صفت و مشخصه است که مسیر هر فرد و ملتی را برای رسیدن به قله‌های کمال و موفقیت، ترسیم می‌کند.
و همان‌گونه که فتح یک کوه بلند، زحمت و مشقت‌هایی دارد، دست‌یابی به اوج انسانیت و کمال معنویت هم دارای مشقات و سختی‌هایی است. از جمله‌ی این موانع، وجود دشمن عنود و زورگوست که منافع نامشروعش اقتضا می‌کند جلوی حرکت رو به رشد و الهیِ مومنان را بگیرد و برایشان ایجاد زحمت کند. دشمنان این راه، پیروان همان ابلیسی هستند که قسم‌خورد تا با اغواگری و فریب‌کاری، انسان‌ها را به انحراف بکشاند و از مسیر حقیقت، بازدارد.[۱] و همان‌گونه که پیروی‌نکردن از شیطان رجیم، سفارش اکید اسلام عزیز است، عدم تبعیت از پیروان شیطان هم دستور جدی و دائمیِ کتاب آسمانی ماست.
اینجاست که سخن از تلاش و کوشش برای عدم تبعیت از دشمن، به میان می‌آید و نگاه‌ها به سمت آموزه‌های وحیانی دوخته می‌شود. قرآن مجید سفارش‌های موکدی درباره‌ی پیروی‌نکردن از دشمنان خدا ارائه نموده و از آن به عنوان «جهاد کبیر» نام برده است. برخلاف تصور عمومی، «جهاد فقط به‌معنای قتال نیست، فقط به‌معنای جنگ نظامی نیست؛ جهاد یک معنای بسیار وسیع‌تری دارد»[۲] و قرآن کریم با معرفی «جهاد کبیر»، توجه رهروان خود را به موضوعی بسیار مهم، جلب می‌کند. «جهاد کبیر یعنی چه؟ یعنی اطاعت نکردن از دشمن، از کافر؛ از خصمی که در میدان مبارزه‌ی با تو قرار گرفته اطاعت نکن. اطاعت یعنی چه؟ یعنی تبعیّت؛ تبعیّت نکن. تبعیّت نکردن در کجا؟ در میدان‌های مختلف؛ تبعیّت در میدان سیاست، در میدان اقتصاد، در میدان فرهنگ، در میدان هنر. در میدان‌های مختلف از دشمن تبعیّت نکن؛ این شد جهاد کبیر.»[۳]
«جهاد کبیر» اگر سرلوحه‌ی کار یک ملت و بخصوص مسئولان، قرار گرفت؛ دیگر خطر استحاله‌ و دست‌کشیدن از آرمان‌ها هم برطرف می‌شود. تبعیت و پیروی از دشمن عنود، مذموم و خطرناک است؛ چرا که عملاً سبب بازکردن مسیر دشمن در حوزه‌های داخلی می‌شود و راه را برای اقدامات بعدی او، آسان‌تر می‌کند. بسیار کوته‌فکرانه و غلط است اگر افرادی خیال کنند همراهی و پیروی از دشمن، سبب گشایش کارها و حل شدن مشکلات اقتصادی و غیراقتصادی می‌شود! از آموزه‌های قرآنی هم که بگذریم، به تجربه، ثابت شده که همراهی با قدرت‌های زورگو و مستکبر، چیزی جز خسارت و ذلت برای ما بهمراه نخواهد داشت.[۴]


  1. «قَالَ رَبِّ بِمَا أَغْوَیْتَنِی لأُزَیِّنَنَّ لَهُم فِی الأَرْضِ وَ لأُغْوِیَنَّهُمْ أَجْمَعین» (حجر/۳۹) ترجمه: [ابلیس] گفت: «پروردگارا، به سبب آنکه مرا گمراه ساختى، من [هم گناهانشان را] در زمین برایشان مى‏‌آرایم و همه را گمراه خواهم ساخت.
  2. امام خامنه‌ای، سوم خرداد ۱۳۹۵
  3. همان
  4. به عنوان مثال، اشاره می‌شود به بخشی از مصاحبه‌ی اخیر سردار افشار -رئیس ستاد مرکزی سپاه در دوران دفاع مقدس و نخستین فرمانده نیروی مقاومت بسیج-:
    «ما هر وقت نرمش به آمریکا نشان دادیم تهدیدات آنها بیشتر شده است، شاید باور نکنید در دوران اصلاحات چند بار نیروهای مسلح ما آماده باش شدند؛ یعنی قرار بود آمریکا حمله کند. در حالی که در دوره اصلاحات هر نوع نرمشی با آمریکا نشان دادند؛ هسته ای را پلمپ کردند و بستند. هر چه آنها گفتند اینها گفتند چشم ولی تهدید بیشتر شد. در دوران آقای احمدی نژاد که بیشترین حملات علیه آمریکا شکل گرفت، ما یک بار هم آماده‌باش نداشتیم. هم‌اکنون باز می‌بینیم تهدید آمریکا بیشتر شده است و نرمش دولت در حد خودش هم نتیجه نداد. این نشان می‌دهد ما هر چقدر در برابر دشمن نرمش نشان دهیم و یک قدم عقب برویم، او ده قدم جلو می‌آید؛ این، واقعیت صحنه است.»
    (خبرگزاری مهر- ۲۲ اردیبهشت ۹۵)

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.