توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / جامعه / همه چیز با دو دوتا چهارتای مادی حل نمی شود

همه چیز با دو دوتا چهارتای مادی حل نمی شود


طلاب انقلابی

سید حسین سیدی

چند وقت قبل در سطح شهر چشمم به تابلوی افتاد که روایتی در باب بچه داشتن و رزق و روزی، بر آن نقش بسته بود، به ذهنم خطور کرد که شاید خیلی ها این تابلو را ببینند ولی چنان اعتقادی به این حدیث نداشته باشند، پس به خود جواب دادم که بعضیها مشکلشان این نیست که بچه کم داشته باشند و یا زیاد، آنها در اعتقاد به رزاقیت خدا بحث دارند.

بحث اصلی کدام است؟
در آیه سه طلاق می خوانیم: «وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِبُ‏ وَ مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدْرا؛[طلاق/۳]و از جایى که گمان نبرد به او روزى عطا کند، و هر که بر خدا توکل کند خدا او را کفایت خواهد کرد که خدا امرش را نافذ و روان مى‏سازد و بر هر چیز قدر و اندازه‏اى مقرر داشته است (و به هیچ تدبیرى سر از تقدیرش نتوان پیچید). [۱]
بعضی ها چون چنان اعتقادی به خدا و قضا و قدر او نداشته و بیشتر اعتقاد به امکانات مادی دارند و و دنیا را منحصر در قاعده ” دو دو تا چهار تای مادی نموده اند؛ پیرامون احادیث رزق و روزی خداوند ــ آنهم در این زمان که بحث زیاد شدن جمعیت بر سر زبانها افتاده ــ شبهاتی سر هم می کنند.
شاید ذکر این نکته لازم باشد که بدانیم: کمبود جمعیت ایران وقتی احساس شد که در شهری مثل تهران، بچه داری را به یک تا و دو تا رساندند، وقتی به ازاء دو نفر(والدین) ، یکنفر بر جا بماند، یعنی آمار یک شهر با جمعیت ده ، دوازده میلیونی مثل تهران، بعد از دو سه دهه به نصف و یا کمی بیشتر می رسید، و این زنگ خطری بود که احساس می شد. همچنان که جمعیت زیاد بدون برنامه مناسب برای آن، ممکن است خطر آفرین باشد؛ همینطور هم کمبود جمعیت، مشکل آفرین است.

برگردیم به آیه قرآن، آیه میفرماید: کسی که بر خدا توکل کند خداوند کفایتش میکند. توکل کردن بر خدا یعنی خدایا از ما حرکت، از تو هم برکت، همچنانکه انسان در بحث تشکیل خانواده میگوید: خدا بزرگست و به او توکل نموده و صد البته دنبال کسب و کار (از ما حرکت) هم میرود؛ در بچه داشتن هم باید اینگونه فکر کند.

سخن آخر اینکه انسان باید برای تشکیل خانواده، برای فرزند داشتن و خیلی از چیزهای دیگر، برنامه داشته باشد ولی همه چیز هم با دو دو تا چهار تا پیش نمی رود، بلکه خدای بزرگ  بر سرنوشت انسان حاکم است و حساب و کتاب او را ــ آنگونه که خودش می خواهد ــ به پیش می برد.


  • سید حسین سیدی
  1. ترجمه الهی قمشه ای صفحه ۵۸۸

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.