توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / خدا مشکل اقتصاد را هم می‌تواند حل کند

خدا مشکل اقتصاد را هم می‌تواند حل کند


طلاب انقلابی

رضا رستمی

«در همان روزهایی که خرمشهر، در اشغال دشمن بعثی بود یک‌روز یکی از بچه‌های تکاور نیروی دریایی ارتش با حالتی پریشان و آشفته وارد شد؛ خیلی بغض کرده بود و در نهایت، نتوانست مانع گریه‌ی خود شود. وقتی دلیل این حالت را از وی جویا شدیم، این تکاور -درحالیکه به سختی حرف می‌زد- گفت : همین الان از خرمشهر می‌آیم. ساعاتی قبل، صحنه‌هایی دیدم که بسیار تکان‌دهنده و وحشتناک بود و برایم به کابوسی تبدیل شده است. آن تکاور درباره‌ی یکی از صحنه‌هایی که مشاهده کرده بود چنین گفت: در خرمشهر، وقتی بعثی‌ها حمله کردند؛ من خود را درون یک تانکر خالی از آب پنهان کردم. تانکر هم به‌اندازه‌ای گلوله خورده بود که سوراخ‌سوراخ شده بود. تکاور افزود: وقتی از یکی از این روزنه‌ها به بیرون نگاه کردم دیدم بعثی‌ها یک دختر پرستار را به اسارت در آورده‌اند. آنها بعد از آزار واذیت بسیار به این دختر معصوم، در نهایت تیر خلاص به سر او زدند و دخترک پرپر شد.»
۵۷۸ روز از اشغال خرمشهر، گذشته بود و جنایات فراوانی از صدامیان، در تاریخ ثبت شد. نیروهای بعثی هم باور کرده‌ بودند که برای همیشه آنجا خواهند ماند. روی در و دیوار شهر نوشته بودند: «آمده‌ایم تا بمانیم» فقط در خود خرمشهر، نیروهای صدام، ۱۰ تیپ زرهى، ۶ تیپ مکانیزه، ۲۰ تیپ پیاده و حداقل ۲۵ گردان توپخانه داشتند.
حمایت‌های روانی و تسلیحاتی آمریکا و همراهانش هم به صدام، دلگرمی می‌داد. اساساً قصد اصلی صدام این بود که انقلاب اسلامی را در نطفه، خفه کند تا موجب بیداری مردم منطقه نشود. اما مگر می‌شود در مقابل ارده‌ی مردان مومن که نصرت‌گری چون خدای متعال دارند ایستادگی کرد؟ «عملیات بیت‌المقدس» در ساعات اولیه‌ی بامداد روز ۱۰ اردیبهشت ۱۳۶۱ با قرائت رمز عملیات آغاز شد: «بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم. بسم‌ الله القاسم الجبارین، یا علی‌ابن‌ابی‌طالب» و در نهایت در ساعت ۱۰ صبح روز سوم خرداد، منجر به آزادی غرور آفرین خرمشهر شد.
براساس قوانین طبیعی در جنگ‌های دنیا چنین نبرد نابرابری نباید به پیروزی رزمندگان اسلام، منجر می‌شد اما نیروی ایمان و اراده‌ی مؤمنانه، چیزی نیست که قابل محاسبه‌ی مادی باشد. از همین رو، خرمشهر قهرمان، در مقابل چشمان حیرت‌زده‌ی استکبار جهانی، به دست رزمندگان دلاور اسلام فتح شد تا شوک دیگری به نظام ظالمانه‌ی حاکم بر دنیا بزند. وزیر امور خارجه‌ی وقت آمریکا «الکساندر هیگ» گفت: «پیروزی های اخیر ایران در جنگ با عراق برای آمریکا نگران کننده است و منافع غرب خصوصا آمریکا را در منطقه به خطر انداخته است.»
از آن‌روزهای حماسه و پیکار ۳۲ سال می‌گذرد و امروز، ایران مقتدر اسلامی در جبهه و عرصه‌ای دیگر به تقابل با دشمنان مشغول است. عرصه‌ی اقتصادی که طی سالیان اخیر از مهم‌ترین دغدغه‌ها بوده و هست، به صحنه‌ی رویارویی بزرگی بدل گردیده است. اما رمز پیروزی در این عرصه چیست؟
به‌نظر می‌رسد برای پیروزی در این عرصه باید به همان فرمول فتح خرمشهر تکیه کرد. یعنی اینکه تمام توجه و اعتماد خود را معطوف به ظرفیت‌های کشور کرده و به استعدادهای نخبگان داخلی اعتماد کنیم که اگر چنین شد بلاشک پیروزی با ماست؛ چراکه هروقت ایمان و عزم مومنانه برای رسیدن به هدفی مقدس گره بخورند؛ نصرت الهی هم خواهد آمد و این دقیقاً تفسیر همان جمله‌ی نورانی امام راحل عظیم‌الشان است که فرمود: «خرمشهر را خدا آزاد کرد.» بنابراین اگر در عرصه‌ی اقتصادی هم مثل فتح خرمشهر عمل کردیم بدانیم که پیروزی قطعی از آن ما خواهد بود و همان خدایی که خرمشهر را آزاد کرد بلاشک، توانایی حل مشکلات اقتصادی را هم دارد.


  • رضا رستمی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.