توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / چرا رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب بازدید نکردند؟

چرا رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب بازدید نکردند؟


طلاب انقلابی

علی تجرد

رهبر انقلاب برای کتاب و کتابخوانی ارزش بسیاری قائل هستند و این ارزش گذاری را نه تنها در گفتار، که در عمل نشان می‌دهند. گرچه چهره‌های فرهنگی نزدیک به ایشان گاهی از کتابخانه بزرگ و مهارت کتابخوانی ایشان گفته‌اند و گاهی ایشان را تنها پشتیبان جدی فرهنگ کتابخوانی در میان سران و بزرگان کشور دانسته‌اند، ولی چیزی که همه مردم می‌بینند حضور مشتاقانه ایشان در نمایشگاه کتاب و دو سه ساعت بازدید و گپ و گفت با ناشران و فروشندگان است که معمولا حواشی خواندنی هم دارد که نشان دهنده حرفه‌ای بودن ایشان در کتابخوانی است. با این همه، چرا ایشان امسال از نمایشگاه کتاب تهران بازدید نکردند؟

برای رسیدن به پاسخ این پرسش چند نکته را کنار هم می‌گذاریم

۱- رهبر انقلاب همان گونه که در بالا گفته شد، به کتاب و کتابخوانی بسیار ارج می‌نهند و دلایلی مانند دوری از محل نمایشگاه یا مشغله کاری نمی‌تواند پاسخ ما باشد.

۲- ایشان با توجه به این‌که حکیم هستند، به خوبی آگاهند که این نیامدن به نمایشگاه معنی دار خواهد بود.

۳- بررسی پیشینه بازدیدهای ایشان از نمایشگاه بین‌المللی کتاب نشان دهنده نسبت این آمدن‌ها و نیامدن‌ها با رویکرد فرهنگی دولت‌ها است. مثلا ایشان در هشت سال دولت اصلاحات تنها دو بازدید از نمایشگاه داشته‌اند و در هشت سال دولت مهرورزی، هفت بار، که آن یک سال هم در سفر کردستان بوده‌اند.

۴- انتقادات ایشان به دولت، از جمله در بحث فرهنگ، چند وقتی است صریح‌تر شده. به یاد بیاورید گلایه تند ایشان از دستگاه‌های فرهنگی دولتی را در سخنرانی آغاز سال در حرم رضوی!

نتیجه این کنار هم گذاشتن با شما خواننده گرامی . . .


  • علی تجرد

یک دیدگاه

  1. حسن باقری

    نمایشگاهی که بیشتر به فستیوال های غربی شبیه رفتن نداره که
    البته دولتی ها تلافی کردند و به مسابقات بین المللی قرآن نیامدند نه رئیس جمهور و وزیر ارشاد
    دیگه چه جوری باید بگن که با ولی امر مسلمین مخالف هستند هااا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.