توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / اقتصاد / اقتصاد پوک؛ روزنه نفوذ موریانه ها

اقتصاد پوک؛ روزنه نفوذ موریانه ها


طلاب انقلابی

مصطفی احمدی

«معارضه با نظام یک سابقه ی سی ساله در این انقلاب دارد، چیز جدیدی نیست؛ اشکال معارضه گوناگون بوده است، اما همیشه بوده است، شدتا، ضعفا، متناسب وضعیت ما در داخل بوده؛ هرجا احساس کردند وهر وقت احساس کردند می توانند حضور قوی تری پیدا کنند، ضربه ای را که می توانستند به خیال خود وارد کردند .» [۱]

انقلاب اسلامی ایران با پیروزی خود ضربه ای هولناک را بر پیکره ی زورگویان جهانی وارد کرد. چرا که موقعیت جغرافیایی بسیار حساس و استراتژیکی و برد قوی تفکر نوپای انقلاب اسلامی عرصه را بر تاخت و تازهای مستعمرانه غربی ها تنگ کرده وآنها را وارد میدان جدیدی کرد.

ایالات متحده امریکا با سقوط ژاندارم محلی خود و با شکست در توطئه ها، ترورها، کودتا، شورش های محلی و قومی و تجاوز های مستقیم ویا وکالتی در پهنه ی ایران اسلامی، طبیعی بود که به فکر چاره ای دیگر باشد تا با برنامه ریزی و سیاست گذاری در راستای راه اندازی یک برخورد نرم افزارانه، سلطه خود را به منطقه ی خاورمیانه برگرداند.

و تنها راه در پیش رو، برپایی مصافی بی سابقه به نام جنگ نرم بود. پیکاری که از اهداف آن ایجاد بستری برای وابستگی مجدد کشوری نوپا به نام ایران اسلامی بود که از همان اوائل انقلاب با تحقق تحریم های ظالمانه، جلوه ای از بغض ، نفرت و عداوت سلطه گران را به جهانیان نمایاند.

در این یورش نرم بی سابقه ، طراحان یا همان جنگجویان نرم جبهه ی دشمن که دقیقا همچون موریانه ضربه ی خود را نامحسوس وارد می کنند، طرح های زیادی را مورد مطالعه و بررسی قرار می دهند تابه زعم خودشان موجبات براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را فراهم آورند.

در کتاب « انقلاب اسلامی در بوته ی آزمون » نوشته ی منوچهر محمدی به چند مورد از این رویکردها و برنامه های نفوذ و براندازی نظام اسلامی اشاره شده، که ما متناسب با بحث خود به یکی از آنها اشاره می کنیم.

« بند ۱۰ : باید با ایجاد تنگناهای اقتصادی برای تضعیف بنیه و توان اقتصادی جمهوری اسلامی تلاش کرد. بی ثباتی اقتصادی شامل اختلال در سیستم نقدینگی، ایجاد گرانی های کاذب به ویژه در اقلام سبد کالاهای مصرفی جامعه و کالاهای اساسی، نگرانی روانی در فضای اقتصادی کشور و ناکار آمد ساختن طرح های اقتصادی باید در دستور کار قرار گیرد.»

بر کسی پوشیده نیست که وضعیت اقتصادی یک کشور نشانگر سیر حرکتی دستگاه های حاکمیتی آن است؛ چراکه پویایی اقتصاد بیانگر حرکت رو به جلو و پوکی و تزلزل آن نمایانگر ضعف در ارکان قانونی، نظارتی واجرایی کشور است .

و صد البته، اقتصاد ضعیف عوامل و دلایل درونی و بیرونی بیشماری خواهد داشت، اما وجود موانع پیشرفت ، توجیهی برای سرپوش نهادن به ضعف مدیریتی مسئولین نخواهد بود؛ چونکه موفقیت و پیروزی با گذر از سختی ها دستیافتنی است و اگر اینگونه نبود، نمی بایست هم اکنون شاهد پیشرفت قطب ها ی اقتصادی همچون ژاپن و آلمانی، باشیم .

حال، چه باید کرد؟

آیا می توان با اقتصادی که تمام همّ و غمش اجرا شدن برجام های دو و سه است، در حالی که اندر خم یک کوچه مانده و مضطرب و پریشان از اجرایی شدن اولی آنهاست، مملکتی با توان بالای داخلی و وجود نیروی کار متعهد و متخصص را سر وسامان داد؟

آیا تنها راه خروج یا بهتر بگوییم فرار از مشکلات اقتصادی ، مذاکره با کدخدایان و زورگویان جهانی با نام دیپلماسی مذاکره است ؟

یعنی اگر این چند کشور ظالم تحریممان نمی کردند هیچ راهی برای پیشرفت نداشتیم؟

رهبر عظیم الشأن انقلاب، سال هاست که پادزهر این درد جانسوز را در پیش روی مسئولین و البته مردم  قرار داده اند و آن راهی جز اقتصاد مقاومتی نیست .

شایسته است اقتصاد مقاومتی را بیشتر و بهتر بشناسیم .

اقتصاد مقاومتی ، مفهومی سازمان دهنده برای جمیع عناصر و ساختارهای اقتصاد، گفتمانی عمومی و فرایندی مداوم، حرکتی مستمر، مدبرانه و با اتّکاء به روحیه ی جهادی، خلاقیت، هم بستگی مردمی و باخلق فرصت های بین الملی و حضوری فعال و موثر در تعاملات جهانی، برای مردم ایران، امنیت، رفاه و پیشرفت پایدار توأم با عدالت و برای جهان اسلام و جامعه ی بشری، الگویی اسلامی ایرانی را به ارمغان می آورد.

اقتصاد مقاومتی، اقتصادی مردمی، مقاوم در برابر فشارها و تهدیدات دشمن ودر عین برون گرایی معقول، درون زاست .

در اقتصاد مقاومتی مصرف مدیریت شده و بهره وری به حداکثر توان خود می رسد.

خصوصیت دیگر اقتصاد مقاومتی توزیع عادلانه درآمد و ثروت، در تمام چرخ های اقتصادی کشور است.

یکی از ارکان بی بدیل اقتصاد مقاومتی مردم هستند که با عملی کردن الگوی ایرانی اسلامی مصرف، نقشی حیاتی را درحفظ اتحاد ملی، مقابل شگرد های جنگ روانی دشمن ایفا می کنند .

پر واضح است که مسئولین موظفند، در بعد اقتصادی، نگاهی جامع و در خور اهمیت آن داشته باشند و موجبات دلزدگی مردم را فراهم نکنند که وقوع این امر، خود فاجعه ای دردناک برای انقلاب اسلامی خواهد بود.

حال اگر به داد اقتصاد بی رمق خود نرسیم و مجریان امر با اتلاف وقت و گذراندن بیهوده آن با نام دستیابی به دستاوردهای عظیم، کمی واقع بین تر باشند و نگاهی به توان و پتانسیل داخل هم داشته باشند، هم اکنون دل نگران از عدم تعهد بیگانگان نبودیم.

اگر متصدیان امر با کم توجهی  به تولیدگران داخلی و اعتیاد به درآمدزایی حاصل از نفت، واردات بی رویه ی کالاهای خارجی با توجیه مهار قیمت ها، اجرای ناقص سیاست های اصل ۴۴ ، حضور گسترده شان در عرصه اقتصاد و بی توجهی به بخش خصوصی، باز هم دم از افتخارات سیاسی حاصل از برجام بزنند، حاشا و کلّا که به همین زودی روی خوش اقتصاد خود را نخواهیم دید.

این نوع برنامه ریزی یک سویه،  نشان از دوگانگی و بی توجهی به اصول کلی اقتصاد مقاومتی است.

به امید آن روز که اقتصاد ما ، شایسته ی ما باشد .

ان شاءالله


 • مصطفی احمدی
 1. مقام معظّم رهبری مد ظلّه العالی ۱۳۸۸/۶/۴

۳ دیدگاه

 1. داشتم از خوندن نوشته شما لذت می‌بردم تا این‌که رسیدم به این جمله: «یعنی اگر این چند کشور ظالم تحریممان نمی کردند هیچ راهی برای پیشرفت نداشتیم؟»
  این جمله مغالطه است؛ یعنی دارید القا می‌کنید که مذاکره برای دولت اصالت داره، در حالی‌که مذاکره برای دولت، ابزار برداشته شدن تحریم‌هاست

  • سلام
   باتشکر فراوان از ابراز لطف و نظر شما دوست عزیز
   به نظر بنده هیچ مغالطه ای صورت نگرفته و ذهن خواننده ی متعارف نه طلبه به راحتی متوجه این معنا میشه که دولت منتظر اعمال تحریم توسط چند کشور ظالم بود تابا به راه انداختن سناریوی مذاکرات کشور را وارد یه برهه ای شبیه به فترت رشد کنه .
   و به نظر بنده یک همچین القای دور از ذهنی رو به ذهن خواننده وارد نکردم.
   البته این هم بگم سیاست های کله شقانه ای که این دولت در برابر فرمایشات مقام معظم رهبری و نتایج اسف بار برجام اتخاذ کردند این شائبه را به ذهن هر آگاهی میندازه که شاید، « شاید » طراحی و اجرای مذاکرات برای دولت تدبیر و امید ، اصالت داشته . بنده این مفهوم رو رد نمیکنم .

  • بنده این رو هم اضافه کنم که منظورم از ذهن طلبه ، ذهن دقیق و موشکافانه طلاب هست و به هیچ وجه منظور دیگه ای نداشتم .
   اگر احیانا برداشت دیگه ای از این جمله شده ، بنده پوزش میخواهم.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.