توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / سیاست / نانجیب و بی‌ظرفیت مثل فتنه‌گران ۸۸

نانجیب و بی‌ظرفیت مثل فتنه‌گران ۸۸

لازمه‌ی حضور در یک مسابقه و رقابت حساس، داشتن ظرفیت بالا و نجابت زیاد است؛ چرا که یک روی سکه‌ی هر رقابتی، باختن و شکست‌خوردن است و دارابودن «ظرفیت و نجابت» سبب جلوگیری از بروز رفتارهای نابخردانه و نانجیبانه، در صورت عدم پیروزی است . [۱]۱۰۰۴۶ آن‌چه که پس از انتخابات بی‌نظیر و پرشورِ سال ۱۳۸۸ اتفاق افتاد در واقع، نشان از فقدان نجابت و ظرفیت در کسانی بود که یک رقابت انتخاباتی را باخته بودند ولی حاضر به پذیرش آن نبودند. نتیجه آن شد که برخی خیابان‌های تهران، تا چند ماه، صحنه‌ی ناآرامی و اغتشاش شد و شیرینی شرکت ۸۵ درصدی مردم را به کام ملت، تلخ کرد.

علت آن اتفاقات تلخ، عبارت بود از «رفتار نانجیبانه‌ی کسانی که در سال ۸۸ عمل کردند که چون رأی نیاوردند، دعوا راه انداختند، مردم را به خیابانها کشاندند، کار را به زدوخورد کشاندند، برای کشور هزینه درست کردند، دشمن را جَری کردند، طمع دشمن را برانگیختند؛ این کارها شد. خدای متعال آن فتنه را خاموش کرد وَالّا آن فتنه، فتنه‌ی کوچکی نبود که اینها راه انداختند.»در نقطه‌ی مقابل -که در انتخابات اخیر، بسیار برجسته بود- «رفتار کاملاً نجیبانه‌ی کسانی بود که رأی نیاوردند. اگر آن کسانی که رأی نیاورده‌اند، بنا میکردند اعتراض کردن و دعوا کردن و شِکوه و گلایه کردن و در بلندگوها حرف زدن، وضع آرام نمی‌ماند و طبعاً ناآرامی به‌وجود می‌آمد.»[۲]
همه‌ی این‌ها در حالی بود که طرف بازنده در سال ۸۸، هیچ مدرک و سندی هم دال بر وقوع تقلب سازمان‌یافته نداشت و حاضر به مناظره‌ی تلویزیونی هم نبود و حتی بازشماری برخی صندوق‌ها هم هیچ تغییری در نتیجه‌ی انتخابات بوجود نیاورد!
ادعای تقلب در انتخابات در سال ۱۳۸۴ هم متاسفانه از سوی افرادی مثل هاشمی‌رفسنجانی -دست‌کم در دو نوبت- تکرار شده بود.[۳] رییس مجمع تشیخص مصلحت که پای ثابت حمایت از فتنه‌گران سال ۸۸ هم بود، یکی از مخاطبان اصلی سخنان اخیر رهبر انقلاب بود که فرمود: «انتخابات سالم بود؛ هم امروز سالم بود، هم دوره‌های قبل سالم بود، هم سال ۸۸ سالم بود، هم سال ۸۴ سالم بود؛ انتخابات سلامت داشت.»
به هر صورت، این پذیرفته نیست که هر وقت، انتخاباتی بر اساس میل و نظر ما انجام شد آن را سالم و صحیح بدانیم اما اگر برخلاف نظر ما شد آن را مغشوش و ناسالم بخوانیم . آن چه در انتخابات اخیر بوقوع پیوست حرفهای فراوانی با خود داشت که در صورت توجه، می‌تواند از حوادث نامطلوب در آینده، جلوگیری کند. باید قدر اعتماد مردم را دانست و از هر حرکتی که موجب دلسردی و ناامیدی مردم می‌شود خودداری کرد.


پی‌نوشت:
[۱] امام خامنه‌ای، ۲۰ اسفند ۱۳۹۴
[۲] همان
[۳] سخنان ناصواب هاشمی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.