توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / متفرقه / غربت تاریخی تاریخ

غربت تاریخی تاریخ


طلاب انقلابی

مصطفی احمدی

در رابطه با انقلاب مشروطیت چقدر میدونیم ؟

 بعضی ها میگن : ما با تاریخ میونه ی خوبی نداریم .

یه عده میگن : لطفا از ما سوال های تاریخی نپرسید .

بعضی ها هم میگن : خیلی کم .

چراتاریخ اونطورکه باید وشاید تو زندگیمون نمی درخشه وبی رمق یه گوشه صفحه ی دلمون افتاده . تاریخی که رهبرانقلاب از اون به عنوان درسی برای زندگی یاد می کنند.

یک سوم آیات قرآن در رابطه با اقوام گذشته وسرنوشتشون بوده. تاریخ چه درسی میتونه برای ما داشته باشه که خداوند متعال در قران کریم، تابه این حد به تاریخ بهاء میده . نام بیش از یک پنجم از سوره های قرآن، مربوط به مقاطع تاریخی هستند که پیام های تاریخی به دنبال دارند .

مثل سوره های کهف، قصص، لقمان، جاثیه، احقاف، احزاب و … مولی الموحدین امیرالمونین علی علیه السلام درنامه ی ۳۱ خطاب به فرزندشان، امام حسن علیه السلام از تاریخ اینگونه یاد می کنند.

فرزندم! من هرچند عمر پیشینیان را نداشتم ولی در اعمال آنها نظر افکندم، در اخبارشان اندیشه نمودم ودر آثارشان سیر کردم. آنچنان که گویی همچون یکی از آنها شدم بلکه گویی من به خاطر آنچه از تجربیات تاریخ آنها دریافته ام با اولین و آخرین آنها عمرکرده ام.

حوادث زندگی هیچ گاه تصادفی نبوده، نیستند و نخواهند بود. وقایع معلول یک سری علت هاست. شناخت علت ها باعث می شود که نتایج و آثار به طور خود خواسته رقم بخورد نه غافلگیرانه و ناخواسته.

شهید مطهری رحمۀ الله علیه می فرمایند : رابطه ای که میان آینده و گذشته وجود دارد چنین است که هر آینده ای به منزله محصولی است که بذرش در گذشته پاشیده شده است. آن زمان که بذری می پاشند نمی توان کاملا قضاوت کرد که آیا این کشاورز عملش را خوب انجام داده یا نه ؟

پس زمان حال پلی است که می توان با آن، گذشته را مورد قضاوت قرارداد و نقاط ضعف و قوت آن را روشن کرد و برای آینده برنامه ای تدوین کرد.(پایگاه اینترنتی استاد مطهری) توجه به تاریخ و عبرت از گذشتگان راهی است برای ساخت آینده ای روشن چراکه خداوند در قرآن کریم می فرمایند:«…إنَّ اللهَ لا یُغَیِّرُ مابقومٍ حتّی یُغَیِّروا ما بأنفسهِم…» [۱]

اگر تاریخ را به منزله ی یک اثر هنری بلند در نظر بگیریم که فراز و نشیب های زیادی را طی کرده تا به زمان حال رسیده، مطمئناً حداقل اشتیاقی در ما ایجاد می شود که به دنبال سرگذشت هنرپیشگان این فیلم بلند تاریخی برویم تا درس بگیریم که اگر همچون آنها در هر وهله ای از تاریخ رفتارکنیم به سرنوشت آنها دچار خواهیم شد.

قطعاً نمی خواهیم که با هوسرانی ها، همچون قوم لوط خود را در دام مصائب و بلایا گرفتار کنیم.

یقیناً نمی خواهیم که با جهل و بی خردی در صف دشمنان نوه رسول خدا قرار بگیریم.

بی شک به دنبال این نیستیم که با بی صبری و کوتاهی همچون قوم بنی اسرائیل از یاری مهدی موعود دست بکشیم.

می شود از این بازیگران شکست خورده تاریخ درس پیروزی آموخت.

همانطور که سعدی گفت: ادب از که آموختی؟ از بی ادبان.

آینده ی ما در گرو حال ماست و اکنون ما نتیجه ی گذشته ی ماست . بیاییم از گذشته ، برای ساختن آینده درس بگیریم. همانطور که مولی علی علیه السلام اینگونه فرمودند که با سیر در تاریخ، گویا با اولین و آخرین آنها عمر کرده اند . این عمر بلند و گرانبها حاصل درک ارزش تاریخ است.


  • مصطفی احمدی
  1. سوره مبارکه رعد آیه ۱۱

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.