توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / تهدید زدایی از فرصت بزرگ انتخابات

تهدید زدایی از فرصت بزرگ انتخابات


طلاب انقلابی

رضا رستمی

یادش بخیر امام عزیز و بزرگوار ما! می‌فرمود: «حفظ پیروزی و نهضت، بسیار مشکل‌تر از اصل آن است.»[۱] آن موقع شاید خیلی‌ها عمق این جمله رادرک نمی‌کردند؛ دلیل آن هم این بود که درهم‌شکستنِ نظام پادشاهی -که مورد حمایت همه‌ی قدرت‌های دنیا مخصوصا آمریکا بود- با مشقت فراوان به دست آمد و رنج‌های بسیاری را در پی داشت. حالا چطور میشد تصور کرد که کاری «بسیار مشکل‌تر» از آن هم وجود داشته باشد؟! بعدها که پدیده‌های شومی مثل «بنی‌صدر» در این انقلاب به وجود آمدند، راز کلام امام راحل کمی بیشتر فهمیده شد! عوامل نفوذی با ظاهری خیرخواهانه و زبانی چرب و نرم، خود را تا مناصب بالای حکومتی بالا کشیدند و سرانجام زهر خود را هم ریختند.
انتخابات در کشور ما علاوه بر این‌که یک فرصت طلایی و ناب برای تحکیم پایه‌های انقلاب است، در عین حال، می‌تواند تهدید خطرناکی هم باشد! تهدید بودن انتخابات از آن جهت است که اگر مراقبت کافی در صلاحیت و سلامت نامزدها نشود، زمینه‌ی نفوذ افراد بی‌صلاحیت به مراکز حساس نظام، فراهم می‌شود و آن‌وقت است که نظام اسلامی به دست خود، تیشه به ریشه‌اش خواهد زد. درست است که اگر شخصِ دارای صلاحیت و شایسته‌ای، وارد عرصه‌ی انتخابات شد نباید او را رد کرد؛ اما نقطه‌ی مقابل این موضوع هم باید رعایت شود؛ یعنی اگر شخصی فاقد صلاحیت لازم بود باید با عدم قبولش به عنوان نامزد انتخاباتی، از تهدید احتمالی حضورش در مناصب مهم کشور، جلوگیری کرد.
اینجاست که نقش شورای نگهبان قانون اساسی، مورد توجه قرار می‌گیرد. شورایی که چشم بیدار نظام است و حراست و نگهبانی از مرزهای انقلاب را برعهده دارد. «شورای نگهبان، تشکیلاتی است که اگر خوب باشد و درست کار کند، این نظام دیگر خطر انحراف از دین نخواهد داشت.»[۲] فشارها و هجمه‌های سنگینی هم که در طول دهه‌های اخیر بر این نهاد مهم وارد آمده، دلیل اصلی‌اش، همین پایداری و استقامت در کنارزدن افراد بی‌صلاحیت است.
تهدید زدایی از فرصت بزرگ انتخابات، امر خطیری است که اگر صحیح و بجا انجام گیرد انقلاب ما برای همیشه بیمه خواهد شد و چشم طمع دشمنان را کور خواهد کرد. کسانی هم که به هر طریقی درصدد تضعیف شورای نگهبان برمی‌آیند باید بدانند که نقش مهمی در انحراف انقلاب و تحقق خواست دشمن بازی می‌کنند.


  • رضا رستمی
  1. صحیفه امام، ج۹، ص۲۷
  2. امام خامنه‌ای، ۱۴بهمن ۱۳۷۴

یک دیدگاه

  1. طلبه تهرانی

    کاش بودین و می دیدین که چطور دارند طلبه های جوان را از عرصه سیاست حذف می کنند
    کاش امام بود و . . .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.