توجه * توجه

سایت در دست بازطراحی است

لطفا صبور باشید

خانه / حوزه موضوعات / معمای تیتراژهای ناسیونالیستی سریال معمای شاه !

معمای تیتراژهای ناسیونالیستی سریال معمای شاه !


طلاب انقلابی

حسین کاوه

سریال معمای شاه که روایت گر احوالات رژیم طاغوت و روند شکل گیری انقلاب اسلامی است مدتی می باشد که از شبکه یک در حال پخش است. در این سریال یکی از موضوعاتی که بنده را بر آن داشت تا یادداشتی بنویسم این بود که چرا تیتراژ ابتدایی و انتهایی و حتی قطعه هایی که در برخی سکانس های حساس فیلم خوانده می شود بر پاشنه ملی گرایی یا به عبارت دیگر ناسیونالیسم می چرخد؟؟!!
در یکی از قسمت ها حتی زمانی که شهدای موتلفه تیر باران می شوند بر خلاف دیالوگ های پایانی نقش ها که ایستادگی شان را بر سر ارزش های اسلامی نشان می دهد بعد از تیر باران بلا فاصله قطعه ای خوانده می شود که محتوای آن دال بر این است که گویا این افراد برای وطن و میهن جغرافیایی جان خود را فدا کرده اند که به شدت ملی گرایانه و ناسیونالیستی می باشد.
اگر ارزش این انقلاب به اسلامی بودن آن است باید حداقل در تیتراژها و قسمت های راهبردی سریال به شعائر و ارزش های اسلامی نیز که همانا ارزش های واقعی، و نه توهمی اشاره ای بشود.
وقتی در قطعه های خوانده شده در این سریال به وطن و میهن اشاره می شود تنها از جهتی می توان خرسند بود که به میهن و وطن اصالت داده نشود و تنها زمانی آن واژه ها محترمند که مدلولشان وطن و میهنی باشد که مردمان آزاده و حق مداری دارد.
به قول معروف «شرف المکان بالمکین» شرافت مکان به کسی است که در آن ساکن شده است، و شرافت هر انسانی به عقاید او است و ای کاش در تیتراژهای این سریال کلید واژه هایی از عقاید کسانی که با خونشان تاریخ این سرزمین را نگاشته اند نیز آورده می شد.

در بسیاری از موارد رشادت ها و جان فشانی های شهدا و انقلابیون که هدفشان الهی است با قطعه سروده ای به نفع ملی گرایی و ناسیونالیسم مصادره می شود، مگر نه اینکه اساس انقلاب اسلامی امت گرایی است نه ملت گرایی پس چرا همواره شعار ملی گرایانه از تریبون این سریال پخش می شود.

جنگ ما جنگ عقیده است، و جغرافیا و مرز نمی‌شناسد. [۱]


  • حسین کاوه
  1. صحیفه امام خمینی – جلد ۲۱ – صفحه ۸۷

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.